Zaznacz stronę

Pielgrzymka, kanonizacja i pobyt w szpitalu wiążą się z szóstym dniem października w historii pontyfikatu Jana Pawła II.

W 1989 roku papież udał się do Azji. Przez 10 dni odwiedził Koreę Południową, Indonezję i Timor Wschodni oraz Mauritius. W Korei wziął udział w uroczystościach związanych z 44. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym odbywającym się w mieście Daejon pod hasłem “Chrystus naszym pokojem”. Tamtejszy Kościół przygotowywał się do tego wydarzenia m.in. poprzez trwającą cały rok w 50 kościołach całodobową adorację Najświętszego Sakramentu. Większość papieskich przemówień w Korei Płd. poświęcona była istocie Eucharystii. W Indonezji Ojciec Święty mówił przede wszystkim o problemie współistnienia wielu wyznań na terenie jednego kraju. Większość mieszkańców Indonezji to muzułmanie, katolicy stanowią zaledwie 3,5% ludności, są też wspólnoty protestanckie, hinduistyczne i buddyjskie. W swych przemówieniach Jan Paweł II poruszał także kwestie inkulturacji w indonezyjskim Kościoła i wpływu katolików na kształt i rozwój państwa. Z kolei na Mauritiusie, nazywanym perłą i kluczem Oceanu Indyjskiego” papież podjął refleksję na temat rodziny. Przypomniał również mieszkańcom wyspy o konieczności pokojowego współistnienia różnych ras i wyznawców wielkich religii.
W 1996 roku Jan Paweł II po raz siódmy trafił do Polikliniki Gemelli. Pobyt ten był związany z zabiegiem usunięcia wyrostka robaczkowego. “Żelazny” organizm papieża pomógł mu w szybkiej rekonwalescencji i po dziewięciu dniach Ojciec Święty powrócił do Watykanu. Warto wspomnieć, że zazwyczaj przed operacją Jan Paweł II długo się modlił w kaplicy przylegającej do jego szpitalnego pokoju, a następnie odprawiał Mszę świętą.
W 2002 roku, Jan Paweł II kanonizował Josemarię Escrivę de Balaguera, założyciela Opus Dei. W uroczystości na Placu św. Piotra wzięło udział ok. 300 tys. wiernych. Wśród nich byli m.in. kard. Franciszek Macharski i Lech Wałęsa. – Święty Josemaria nauczał, że nie należy rozdzielać życia wewnętrznego od życia rodzinnego, zawodowego i społecznego, nauczanie to jest nadal aktualne i palące – podkreślił w homilii Ojciec Święty. Przypomniał też, że dążenie do świętości wymaga “nieustannego wzrostu życia wewnętrznego podsycanego modlitwą”.