Zaznacz stronę

Opis:

Ołtarz Papieski

Niezwykłą pamiątką po wizycie Ojca Świętego na sądeckiej ziemi jest piękny, drewniany ołtarz polowy, wybudowany na okoliczność wizyty papieża Jana Pawła II w Starym Sączu, gdzie 16.06.1999 roku dokonał kanonizacji Bł. Kingi. Według ogólnego planu pielgrzymki, po uroczystości ołtarz papieski miał być rozebrany, a “świadkiem” historycznego wydarzenia pozostać miała mała kapliczka z figurą Jezusa Frasobliwego. Tak się jednak nie stało. Ołtarz pozostał. Stanowi dziś trwałą pamiątkę, miejscową chlubę i atrakcję turystyczną miasta.

Ołtarz autorstwa Zenona Andrzeja Remi, nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej. Jest drewnianą konstrukcją, dwukondygnacyjną z podwyższoną częścią środkową, którą wieńczy dach z charakterystycznymi wieżyczkami. Mensa ołtarzowa pierwotnie wspierała się na dwóch słupach soli kamiennej, pochodzącej z kopalni w Bochni, co nawiązywać miało do jednej z najbardziej znanych opowieści o tym jak za sprawą księżnej Kingi znaleziono pod Krakowem złoża soli, które dały początek kopalniom w Bochni i Wieliczce. Jednak ze względu na niszczący wpływ warunków atmosferycznych zostały one zastąpione granitowymi. Solne kolumny zatem zdeponowano i przewieziono do kaplicy Świętej Kingi w bocheńskiej kopalni. Nad mensą ołtarzową wisi kopia wizerunku kanonizacyjnego pędzla Józefy Kamińskiej. Obok Ołtarza stoi wyżej wspomniana kapliczka Pana Jezusa autorstwa Michała Gąsienicy Szostaka z Zakopanego. W dolnej zamkniętej części Ołtarza znajduje się Muzeum Jana Pawła II, zakrystia (wyposażona w niezbędne paramenty liturgiczne), sala audiowizualna oraz sklepik z pamiątkami.

Muzeum Jana Pawła II zajmuje pomieszczenia, gdzie w czasie uroczystości kanonizacyjnych w 1999r. znajdowała się zakrystia dla kardynałów i biskupów. Ściany muzeum zdobi wystawa fotograficzna Sylwestra Adamczyka, będąca fragmentem jego albumu pt. „Ojciec Św. na Sądeckiej Ziemi”. Jednym z ciekawszych eksponatów jest prorocza płaskorzeźba Franciszka Palki z Paszyna k. Nowego Sącza zatytułowana: „Święci Diecezji Tarnowskiej”. Płaskorzeźba przedstawia Ojca Świętego w czasie podniesienia Eucharystii, przy czym hostia ma postać oblicza Pana Jezusa z łaskami słynącego obrazu „Przemienienie Pańskie” w nowosądeckiej bazylice pod wezwaniem Św. Małgorzaty. W tle nad postacią Ojca Świętego znajdują się 3 postacie (od lewej) Św. Kinga, Św. Stanisław – biskup Szczepanowski i Św. Świerad z Tropia. U dołu – biały orzeł, jako symbol ojczyzny wyzwalającej się z więzów niewoli. W muzealnych gablotach znajdują się pamiątkowe eksponaty m.in.: ekwipunek osobisty Ojca Świętego do turystyki pieszej; buty, sweter, plecak, czapka, rękawiczki i buty do codziennej porannej gimnastyki, a także narty z Watykanu na których jeździł jako papież, kijki, rękawiczki oraz kurtka puchowa, w której Jan Paweł II był na Mount Blanc. Wśród pamiątek znajdziemy także atrybuty kapłańskie: białą sutannę z pasem papieskim, buty, ornat z Mszy Św. kanonizacyjnej w Starym Sączu, papieski tron kanonizacyjny, meble asysty i ambonkę. Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest pierwsza piuska Ojca Świętego podpisana przez papieża w dniu inauguracji pontyfikatu 22 października 1978. Ponadto w muzeum znajdują się: piłka nożna podarowana Janowi Pawłowi II przez Reprezentację Polski w latach osiemdziesiątych (ok. 1981/1982), medale wybite z okazji pielgrzymek apostolskich, srebrne monety edycji watykańskiej wydawane z okazji ważnych wydarzeń w czasie pontyfikatu, świeczniki wyrzeźbione w bryłach solnych z kopalni soli w Bochni używane podczas Mszy Św. kanonizacyjnej w Starym Sączu, a także pamiątki, które Ojciec Święty otrzymywał przy różnych okazjach: kasetka na różańce z Indii, krzyż podarowany przez młodzież 1983r. w czasie światowego Dnia Młodzieży w Austrii, pismo Św., które jeszcze jako kardynał otrzymał w 1976r. od kardynała Króla z Filadelfii. Ważnym elementem wyposażenia muzeum są też drobne pamiątki z wizyt apostolskich: karty wstępu do sektorów na Msze Św. z Ojcem Świętym, notatki prasowe, przypinki, plakietki, proporczyki czy kasety magnetofonowe z przemówieniami papieża.

Adres: Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II, ul. Papieska 10, 33-340 Stary Sącz

http://www.centrumopoka.pl/s/28,Oltarz_Papieski

http://www.centrumopoka.pl/s/26,Muzeum_Jana_Pawla_II

Tel: +48 18 446-14-39; Tel. kom: 787-555-585

e-mail: dcp@iap.pl