Zaznacz stronę

Rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem.

Jan Paweł II, List do Rodzin Gratissimam sane, 1994.

Rodzina Wojtyłów wywodzi się z miejscowości Czaniec niedaleko Kęt w południowej Polsce. Najstarsze wzmianki w księgach parafialnych sięgają XVIII wieku. Przodkowie zajmowali się głównie rolnictwem. Ojciec przyszłego papieża, Karol Wojtyła senior (ur. 18 lipca 1879 roku w Lipniku- powiat Biała, zm. 18 lutego 1941 roku w Krakowie)  był zawodowym urzędnikiem wojskowym.
Matka, Emilia z  Kaczorowskich (ur. 26 marca 1884 w Krakowie, zm. 13 kwietnia 1929 w Wadowicach) pochodziła z rodziny związanej z miejscowością Magnuszew na Mazowszu, Michałów na Zamojszczyźnie, a następnie z Warszawą i Krakowem. Ślub Emilii Kaczorowskiej i Karola Wojtyły odbył się w Krakowie w ówczesnym Kościele Garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a związek pobłogosławił kapelan wojskowy, ksiądz Kazimierz Plachedko. Świadkami byli: Józef Kuczmierczyk oraz Feliks Kaczorowski. Po ślubie państwo młodzi zamieszkali początkowo w Krakowie przy ulicy Mazowieckiej. Ze względu na charakter pracy Karola Wojtyły seniora, rodzina kilkakrotnie się przeprowadzała – między innymi do Lwowa, Hranic na Morawach i Wadowic. Państwo Wojtyłowie doczekali się trójki dzieci:
•    najstarszy syn Edmund Antoni (ur. 27 sierpnia 1906 roku w Krakowie, zm. 4 grudnia 1932 roku w Bielsku),
•    córka Olga Maria (ur. 7 lipca 1916 roku w Białej, zmarła po 16 godzinach życia),
•    syn Karol Józef  (ur. 18 maja 1920 roku w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie),  papież Jan Paweł II.
Rodzina przyszłego Ojca Świętego utrzymywała bliskie kontakty z krewnymi zarówno ze strony matki jak i ojca.