Zaznacz stronę

W filmie „Solidarni” wracamy do źródeł idei Solidarności, do Polski roku 1980. Czym była Solidarność, z czego się zrodziła, z jakiego buntu, przeciw czemu był ten bunt? Udało się czy się nie udało zrealizować przez lata marzenie o „Rzeczypospolitej Solidarnej”? Wracać stale aktualne kwestie: godności człowieka pracy, sprawiedliwości, mądrego korzystania z daru wolności, zaufania społecznego, niezbędnego by naród mógł żyć.

Interesuje nas nade wszystko współczesność. Co to znaczy być solidarnym dzisiaj? W jaki sposób w dobie wszechobecnej konkurencji i wyścigu szczurów, gdzie dojrzałość pojmuje się jako całkowitą niezależność od innych ludzi, realizować postulat „jedni drugich brzemiona noście”? Papież powiada tak: „Wówczas stał przed nami problem odkrycia wolności, dziś opatrzność stawia przed nami nowe wyzwanie, miłować i służyć”.

W filmie wystąpili działacze opozycji antykomunistycznej: prof. Karol Modzelewski i Adam Borowski, historyk Kościoła ks. biskup prof. Grzegorz Ryś i socjolog prof. Piotr Sztompka. Narracja filmu w całości oparta jest na tekstach Jana Pawła II.

Produkcja TOProduction na zlecenie Instytutu Dialogu Międzykulturowego.

Scenariusz: Iwona Meus-Jargosz. Reżyseria: Piotr Jaworski.