Zaznacz stronę

W 1986 roku Jan Paweł II rozpoczął swoją 30. zagraniczną podróż apostolską. W dniach 1-8 lipca Ojciec Święty przebywał w Kolumbii i na wyspie Saint Lucia.

Kolumbijski etap tej pielgrzymki przebiegał pod hasłem Drogami Kolumbii z pokojem Chrystusa. Papież do minimum ograniczył oficjalne spotkania oraz wizyty protokolarne, aby jak najwięcej czasu spędzić ze zwykłymi mieszkańcami tego kraju. Głównym punktem tej wizyty były obchody 400. rocznicy poświęcenia wizerunku Matki Bożej Różańcowej w sanktuarium w Chiquinquirá. Jan Paweł II odprawił tam uroczystą Mszę Świętą i dokonał aktu zawierzenia Kolumbii Matce Bożej.

Podczas spotkania z tamtejszą Konferencją Episkopatu papież wskazał biskupom trzy priorytety ich posługi: powołania kapłańskie i zakonne, wychowanie młodzieży oraz wspieranie zaangażowanego laikatu. Niezwykle wzruszające i entuzjastyczne było również spotkanie z młodzieżą. – Papież tak bardzo was kocha, że trudno mu od was odejść, że chętnie pozostałby z wami na zawsze – mówił wówczas Ojciec Święty.

Ostatniego dnia swej podróży apostolskiej Jan Paweł II odwiedził mieszkańców położonej na Morzu Karaibskim wyspy Saint Lucia.