Zaznacz stronę

Dokładnie sto lat temu, 20 czerwca, Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, otrzymał sakrament chrztu świętego przy chrzcielnicy w kaplicy Świętej Rodziny w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach.  „Trzeba by świętować dzień chrztu nie mniej niż dzień urodzin” – powiedział już jako papież.

 

„Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła” – powiedział papież Jan Paweł II 16 czerwca 1999 roku przybywając do wadowickiej bazyliki.

Świętowanie 100. rocznicy chrztu św. Jana Pawła II połączone jest w tym roku z 100. rocznicą jego urodzin. Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w domu rodzinnym w Wadowicach o godz. 17, podczas gdy w kościele parafialnym – obecnej Bazylice – trwało nabożeństwo majowe.

Karol Wojtyła spędził w Wadowicach pierwsze osiemnaście lat swojego życia. „Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło” – mówił w 1999 roku papież Jan Paweł II.

To właśnie w Wadowicach, ale również w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej – miejscach najbardziej związanych z Karolem Wojtyłą – odbyły się tegoroczne uroczystości 100-lecia urodzin Papieża Polaka z udziałem Konferencji Episkopatu Polski i Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Rocznicę tę uczcił również papież Franciszek odprawiając Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej w dniu jego urodzin. Z kolei papież emeryt Benedykt XVI wystosował z tej okazji specjalny list, podkreślając w nim to, że Jan Paweł II zawsze wskazywał miłosierdzie Boże.

100-lecie urodzin św. Jana Pawła II zostało również uczczone międzynarodową akcją w mediach społecznościowych #ThankYouJohnPaul2. Tysiące osób z Polski, Włoch, Niemiec, USA, Kanady, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Słowacji, Węgier, Czech, Ukrainy, Japonii, Boliwii, Argentyny, Brazylii, Meksyku, Izraela, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, publikowały zdjęcia, filmiki i wspomnienia ze św. Janem Pawłem II.

Ale to jeszcze nie koniec wydarzeń rocznicowych. W niedzielę 21 czerwca b.r., o godz. 20 czasu europejskiego, odbędzie się Koncert Pamięci Jana Pawła II, w którym 40 artystów z całego świata zaprezentuje arcydzieła muzyki klasycznej i sakralnej. Wydarzenie pierwotnie miało odbyć się w Lincoln Center w Nowym Jorku, jednak ze względu na epidemię zostało zrealizowane w wersji on-line i będzie dostępne na www.jp2concert.com. Koncert objęli swoimi patronatami przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan, kard. Stanisław Dziwisz.

Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał wartość i znaczenie chrztu świętego w życiu chrześcijanina. „Przyrzeczenia chrzcielne muszą być ponawiane właściwie każdego dnia, by naszą świadomość przenikała obecność Chrystusa” – powiedział w czasie audiencji generalnej 11 kwietnia 2018 roku. „Dziecko w sakramencie chrztu św. otrzymuje w swym wnętrzu moc Ducha Świętego, który będzie je bronił, wspomagał podczas całego życia” – podkreślił z kolei w tegoroczne święto Chrztu Pańskiego.

 

Źródło: Episkopat.pl