Zaznacz stronę

Dwie pielgrzymki i ważna audiencja miały miejsce 12 czerwca podczas pontyfikatu Jana Pawła II.

W dniach 12-17 czerwca 1984 roku Ojciec Święty przebywał w Szwajcarii. Wizyta ta miała wyraźny charakter ekumeniczny. Papież spotkał się z zespołem roboczym wszystkich Kościołów chrześcijańskich oraz z przedstawicielami Kościoła reformowanego. Odwiedził także Ośrodek Ekumeniczny Patriarchatu Prawosławnego.

Natomiast w Einsiedeln nawiedził słynne benedyktyńskie opactwo, które obchodziło 1000. rocznicę powstania. Jest to zarazem najważniejszy ośrodek kultu maryjnego w Szwajcarii.

W 1991 roku Jan Paweł II udał się do Hiszpanii na zakończenie 45. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego oraz na obchody 500-lecia ewangelizacji Ameryki.

Podczas 5-dniowej pielgrzymki papież odwiedził miejsca związane z Krzysztofem Kolumbem i jego wyprawą do Ameryki. Podczas Mszy Świętej w Huelva Jan Paweł II złożył hołd hiszpańskim misjonarzom i wezwał współczesny, zsekularyzowany i zdechrystianizowany świat do odnowienia i życia wiarą. Najważniejszym momentem tej wizyta była kanonizacja bł. Henryka de Ossó y Cervello – kapłana, katechety, dziennikarza, założyciela Towarzystwa św. Teresy od Jezusa.

Natomiast 12 czerwca 1998 roku Ojciec Święty spotkał się z ówczesnym prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Jasirem Arafatem.