Zaznacz stronę

Wyjątkowość tego Dnia Papieskiego polega na tym, że przeżywamy go w roku, w którym Kościół powszechny i Kościół w Polsce przeżywa 100-lecie urodzin Jana Pawła II. Dlatego postarajmy się, aby Dzień Papieski przeżywany był z pełnym zaangażowaniem na poziomie parafii, z pełnym zaangażowaniem miast i wiosek, z pełnym zaangażowaniem w diecezjach i w samej Warszawie – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podczas konferencji prasowej przed XIX Dniem Papieskim, który przeżywać będziemy w niedzielę 13 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.

 

Kard. Nycz podkreślił, że trafność pomysłu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest nieoceniona. „Jest to budowanie dzieła, które byłoby konkretnym wyrazem tej miłości, którą Jan Paweł żył i wyznawał. Zawsze się cieszył, kiedy w jego otoczeniu i z jego inspiracji powstawały dzieła, które były konkretne i które były wyrazem miłości bliźniego” – powiedział metropolita warszawski.

„To już dzisiaj są tysiące ludzi, którzy pokończyli studia, to są tysiące ludzi, którzy aktualnie studiują i uczą się” – przypomniał kard. Nycz i dodał, że Dzień Papieski promuje wszystkie cele Fundacji i zbiera fundusze na dzieło stypendialne.

Metropolita warszawski podkreślił, że wyjątkowość tego Dnia Papieskiego polega na tym, że przeżywamy go w roku, w którym Kościół powszechny i Kościół w Polsce przeżywa 100-lecie urodzin Jana Pawła II. „Dlatego postarajmy się, aby Dzień Papieski przeżywany był z pełnym zaangażowaniem na poziomie parafii, z pełnym zaangażowaniem miast i wiosek, z pełnym zaangażowaniem w diecezjach i w samej Warszawie” – zaznaczył kard. Nycz.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy!” odwołuje się do tytułu przedostatniej książki Papieża Polaka snującej refleksję o biskupstwie. „Dla nas książka, jego pontyfikat jest jednym wielkim ‘Wstańcie, chodźmy!’” – powiedział kard. Nycz.

Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie już po raz dziewiętnasty. Centralne obchody wydarzenia odbędą się w Warszawie.

 

Źródło:  BP KEP