Zaznacz stronę

Ponieważ trwa pandemia koronawirusa, większość publicznych wydarzeń związanych z 15. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II została odwołana. Niemniej jednak krakowianie będą mogli 2 kwietnia spotkać się na modlitwie i wspomnieniach papieża Polaka online.

 

Pierwszym elementem internetowych obchodów tej okrągłej rocznicy będzie Msza św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Odprawi ją o godz. 7:00 wieloletni osobisty sekretarz Ojca Świętego, kard. Stanisław Dziwisz i będzie ona transmitowana przez Telewizję Polską, a także na stronie www.milosierdzie.pl.

Na tej samej stronie oraz na www.faustyna.pl odbędzie się o 15:00 wspólna modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia. „Archidiecezja Krakowska zachęca, by w czwartek wierni zjednoczyli się wokół osoby i myśli papieża Polaka np. poprzez odszukanie papieskich tekstów, ich lekturę i rozważanie na ich temat w gronie rodzinnym” – napisano na stronie www.diecezja.pl.

Osoby, dla których tradycją już stało się przybywanie 2 kwietnia na wspólne uroczystości pod „Okno Papieskie”, będą mogły tym razem przybyć tam wirtualnie. O godz. 21.00 w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich Mszę św. odprawi abp Marek Jędraszewski.

Po Eucharystii metropolita krakowski odmówi Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego 17 sierpnia 2002 r. krakowskich Łagiewnikach dokonał Ojciec Święty. Zgromadzeni online będą mogli wysłuchać także kolejnego rozważania z Drogi Krzyżowej „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa”, która została przygotowana przez abp Jędraszewskiego specjalnie na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Do duchowej łączności zachęta o 21:37 także kard. Stanisław Dziwisz – prosi o to, by w tej szczególnej godzinie zapalić w oknach mieszkań świece i modlić się o ustanie epidemii koronawirusa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

Wieczór 2 kwietnia będzie można również spędzić w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. O godz. 20:00 rozpocznie się tam Msza św. w Kaplicy Kapłańskiej, w której znajduje się płyta z grobu z Bazyliki świętego Piotra w Rzymie. Po niej kapłani zawierzą cały świat Maryi w modlitwie różańcowej i tradycyjnie już o godz. 21:20 rozpocznie się błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem Krakowa, archidiecezji krakowskiej i całego świata.

W trwającym roku papieża Polaka do zapoznania się z osobą św. Jana Pawła II zaprasza także Instytut Dialogu Międzykulturowego jego imienia. Na 2 kwietnia przygotował on specjalny materiał dokumentalny przypominający osobę Ojca Świętego – na stronie www.idmjp2.pl będzie można zobaczyć m.in. film biograficzny „Karol Wojtyła – Jan Paweł II”, archiwalne nagrania spotkań papieża z rodakami pod „Oknem Papieskim” przy Franciszkańskiej 3 czy wysłuchać nagrań listów od wiernych kierowanych do Ojca Świętego już po jego śmierci.

 

Źródło: Łukasz Kaczyński / franciszkanska3.pl