Zaznacz stronę

W 1985 roku zakończyła się trwająca od 8 sierpnia podróż Jana Pawła II do Afryki.

  • W 1989 roku rozpoczęła się podróż Jana Pawła II do Hiszpanii w związku z obchodami Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela. Na lotnisku Labacolla Papieża powitał król Juan Carlos I. Podczas pierwszego dnia pobytu w Santiago de Compostela Ojciec Święty skierował się wprost do katedry, ostatni odcinek drogi przebył pieszo w średniowiecznym stroju pielgrzymim, w otoczeniu 700 podobnie ubranych młodych ludzi.
  • W 1998 roku odbyła się audiencja Jana Pawła II w Castel Gandolfo dla szkolnych rówieśników papieża, z którymi w 1938 roku zdawał maturę w gimnazjum w Wadowicach.
  • W 2000 roku na błoniach miasteczka uniwersyteckiego Tor Vergata papież przewodniczył czuwaniu modlitewnemu z udziałem ponad 2 mln młodzieży. Czuwanie odbywało się w ramach XV Światowego Dnia Młodzieży. Podczas spotkania z młodymi Jan Paweł II wypowiedział słowa: Nie lękajcie się zawierzyć Chrystusowi.
  • W 2002 roku papież odprawił uroczystą mszę św. w Kalwarii Zebrzydowskiej z okazji 400-lecia sanktuarium. Następnie, ok. 15.50, śmigłowiec, którym podróżował Jan Paweł II, trzykrotnie przeleciał nad Wadowicami, skąd udał się w Tatry – nad Dolinę Chochołowską, Giewont, Morskie Oko, Zakopane i Gubałówkę.