Zaznacz stronę

W 1946 roku odbyły się święcenia diakonatu Karola Wojtyły.

  • W 1978 roku papież spotkał się z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.
  • W 1989 roku Ojciec Święty przyjął na audiecji pierwszego po wojnie niekomunistycznego premiera Polski, Tadeusza Mazowieckiego.
  • W 1994 roku odbyła się oficjalna prezentacja książki Przekroczyć próg nadziei. Na całym świecie sprzedało się ponad 20 mln egzemplarzy. Jest to niezwykły wywiad-rzeka, w którym Jan Paweł II odpowiada na pytania Vittorio Messoriego dotyczące wiary, historii, kultury i własnego życia. Włoski dziennikarz tak opowiadał o tym bestsellerowym dziele: Powiedział mi pewien wybitny teolog, jedna z bardzo niewielu osób, które miały możność przejrzeć ten tekst jeszcze w rękopisie: “Ta książka to objawienie – bezpośrednie, wolne od schematów i filtrów – religijnego oraz intelektualnego świata Jana Pawła II, a tym samym także klucz do odczytania i interpretacji całego jego nauczania”. Ten sam teolog nie wahał się nawet stwierdzić, że “nie tylko współcześni komentatorzy, ale także przyszli historycy nie będą mogli zrozumieć pierwszego polskiego pontyfikatu, jeśli nie przeczytają tych stronic. Zapisane w porywie natchnienia, świadczące o czymś, co ktoś lękliwy mógłby uznać za przejaw «porywczości» czy może wielkodusznej «nieroztropności», ukazują nam w sposób niezwykle wyrazisty nie tylko umysł, ale także serce człowieka, któremu zawdzięczamy tyle encyklik, listów apostolskich, przemówień. Wszystko znajduje tutaj swoje korzenie: jest to zatem dokument dla dnia dzisiejszego, ale także dla historii”.
  • W 2001 roku Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy Marię i Luigiego Beltrame Quattrocchi. Była to pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja pary małżeńskiej. Luigi zmarł w Rzymie w 1951 roku, a jego żona Maria 14 lat później. W uroczystości w Bazylice św. Piotra uczestniczyło troje z czwórki ich dzieci: ks. Tarcisio liczył wtedy 95 lat, o. Paolino – 92, a Enrichetta – 87. Czwarte dziecko błogosławionych małżonków, s. Maria Cecylia zmarła w 1993 roku. W homilii Ojciec Święty powiedział o ich rodzicach, że zwyczajne życie przeżywali w sposób nadzwyczajny, a rozdzieleni przez śmierć są teraz jednością z Chrystusem w niebie.