Zaznacz stronę

Dzisiejsza data łączy się z trzema wydarzeniami z pontyfikatu Jana Pawła II.

W 1980 Jan Paweł II odwiedził miejscowości: Capodichino, Potenzę, Balvano oraz Avellio. Tereny te 23 listopada ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi. Śmierć poniosło tam ok. 2000 osób.

W 1981 roku, kardynał Joseph Ratzinger został mianowany przez Ojca Świętego na Prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Jego obowiązkiem była obrona doktryny i nauczania Kościoła katolickiego. Funkcję tę pełnił do kwietnia 2005, kiedy to został wybrany kolejnym następcą św. Piotra.

W 1985 roku odbył się II Nadzwyczajny Synod Biskupów zwołany z okazji 20. rocznicy zakończenia II Soboru Watykańskiego. Obrady trwały od 25 listopada do 8 grudnia. Wzięło w nim udział 65 ojców synodalnych i 21 ojców, mianowanych przez Papieża, wśród nich ówczesny metropolita poznański abp Jerzy Stroba. Jak przyznał Joseph Ratzinger, zwołanie synodu było „osobistym pomysłem” Jana Pawła II. Przedmiotem namysłu kardynałów było zaangażowanie Kościoła we współczesny świat. Podkreślono potrzebę większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła, dawanie świadectwa w rodzinie, pracy, społeczeństwie i kulturze.