9 lat temu delegacja Stolicy Apostolskiej przekazała rosyjskiej Cerkwi prawosławnej łaskami słynącą ikonę Matki Bożej Kazańskiej — symbol chrześcijańskiej tradycji narodu rosyjskiego.
Ikona zaginęła na początku ubiegłego stulecia. Od 1993 roku znajdowała się w prywatnych apartamentach papieskich. Od tamtej pory – jak mówił Jan Paweł II – “czuwała nad jego codzienną pracą”. Jednak od samego początku chciał, aby ikona wróciła do Rosji. Ojciec Święty liczył, że będzie mógł to uczynić podczas pielgrzymki do tego kraju lub przy okazji spotkania z patriarchą Aleksym II. Kiedy było wiadomo, że nie będzie to możliwe, zapadła decyzja, że ten szczególny maryjny wizerunek odwiezie do Rosji specjalna delegacja Stolicy Apostolskiej.
Papież pożegnał ikonę 25 sierpnia podczas nabożeństwa Słowa Bożego w Auli Pawła VI. Po wygłoszeniu homilii modlił się do Matki Bożej Kazańskiej za Rosję i o jedność Kościoła. Następnego dnia ikonę przeniesiono do Bazyliki św. Piotra, gdzie Mszę Świętą odprawił ówczesny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper.
28 sierpnia – w dniu, w którym Kościoły wschodnie obchodzą święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny – podczas uroczystej liturgii sprawowanej w Soborze Uspieńskim na Kremlu przekazano ikonę Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Kard. Kasper – przewodniczący watykańskiej delegacji – odczytał specjalny list, który Jan Paweł II skierował z tej okazji do Aleksego II.