Zaznacz stronę

Projekt moviewam powstał na 40-lecie inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.

16 października 2018 obchodzilismy 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował szereg wydarzeń upamiętniających osobę i nauczanie papieża Polaka. Jednym z nich jest projekt moviewam – cykl 40. wideokatechez inspirowanych nauczaniem papieża.

Projekt moviewam jest skierowany do ludzi młodych – licealistów, studentów, osób wkraczających w dorosłe życie, młodych małżeństw. Punktem wyjścia do rozważań jest papieskie nauczanie przeniesione na grunt spraw codziennych. Jednak nie prowadzi ono do refleksji o naturze teologicznej. Ks. Łukasz Piórkowski czerpiąc z życia i wartości bliskich Janowi Pawłowi II, zestawia je z problemami dzisiejszych młodych ludzi, pokazując z jednej strony jak łatwo wpadamy w myślowe pułapki, schematy zachowań i reakcji, a z drugiej, jak często ignorujemy sferę duchową, która w ostateczności jest lekiem na każde życiowe niepowodzenie. W 40. filmowych katechezach podejmowane są m.in. takie zagadnienia jak: miłość w związkach, moda na sukces, jak być sobą, wierność, odwaga czy dojrzałość. – Ta propozycja ma budzić do refleksji i osobistego zaangażowania. Nie chcemy mówić, co jest słuszne, a co nie, chcemy przedstawić paletę rozsądnych i pogłębionych poglądów, dla których inspiracją jest życie i nauczanie Jana Pawła II – tłumaczy ks. Piórkowski. Mottem projektu są słowa: „Mówię do wszystkich, ale chciałbym, aby każdy słuchał mnie tak, jak gdyby moje słowa były zwrócone tylko do niego…”

Projekt moviewam jest dostępny na profilu facebook: moviewam, stronie Instytutu Dialogu Międzykulturowego idmjp2.pl oraz portalu franciszkanska3.pl. Premiera cyklu odbyła się 1 października. Kolejne odcinki będą pojawiać się w odstępach tygodniowych.

Katechezy wygłosił ks. Łukasz Piórkowski – kapłan archidiecezji krakowskiej, coach i trener, katecheta dzieci i młodzieży, duszpasterz w sanktuarium św. Jana Pawła II, przez kilka lat prowadzący telewizyjny program dla dzieci „Ziarno”.

 

Oto 40 zagadnień, którymi zajmiemy się razem z ks. Łukaszem Piórkowskim.

1. Jak być sobą
2. To co najważniejsze
3. Jak realizować swoje marzenia
4. Jak być mężczyzną
5. Jak budować sieć połączeń
6. Świadoma komunikacja
7. Wiara siłą człowieka
8. Myślenie, które blokuje osiąganie celów
9. Kreatywności można się nauczyć
10. Mądrość
11. Odpoczynek
12. Miłość w związkach
13. Czas i nawrócenie
14. Nadzieja
15. Spokój
16. Poziomy interpretowania rzeczywistości
17. Jak się zmieniać i jak podejmować mądre decyzje
18. Przebaczenie
19. Dojrzałość
20. Moda na sukces
21. Uśmiech
22. Cierpliwość
23. Odwaga
24. Kłamstwo
25. Odporność duchowa
26. Chciwość
27. Radość
28. Zaufanie
29. Zwlekanie
30. Zemsta
31. Energia życiowa
32. Solidarność
33. Wdzięczność
34. Wolność
35. Konflikt
36. Najistotniejszy rys młodości
37. Konieczność wyboru
38. Hejt
39. Piękno
40. Wierność