Zaznacz stronę

W niedzielę przeżywać będziemy 19. Dzień Papieski. W tym roku będą towarzyszyć nam słowa “Wstańcie, chodźmy!” nawiązujące do tytułu książki św. Jana Pawła II z roku 2004. Krakowskie obchody rozpoczął organizowany już po raz trzeci Bieg Papieski.

 

Trasa biegu liczyła 5 kilometrów i wytyczona została wokół miejsca szczególnie związanego z postacią patrona Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Centrum św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach. Wydarzenie połączyło pokolenia. Na starcie stanęli obok siebie młodzież oraz seniorzy, a wszystko to, aby uczcić św. Jana Pawła II.

– Takiego biegu jak ten ku czci Ojca Świętego nie mogłem odpuścić. W tym roku startowałem po raz pierwszy, ale już dziś mogę powiedzieć, że na pewno widzimy się w przyszłym roku – mówił po przekroczeniu linii mety Stanisław Piątek, 61-letni uczestnik biegu.

– To wyjątkowe święto. Chodzi nie tylko o dobrą zabawę, ale także o naprawdę szczytny cel – podkreślał Radek Babiuch, stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W czasie wydarzenia można było również wesprzeć Fundację, a także poznać jej stypendystów, młodych ludzi, którzy pomagali w organizacji biegu jako wolontariusze.

– Fundacja to dla mnie “żywy pomnik”, którego my stypendyści jesteśmy częścią. Jesteśmy tu dzięki Janowi Pawłowi II. Dla mnie, tak jak dla wielu z nas, jest on autorytetem. Jego postać wiele wniosła do mojego życia – opowiadała stypendystka Karolina Jaworska.

Ideą przewodnią Biegu Papieskiego, organizowanego przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, jest uczczenie postaci św. Jana Pawła II w związku z obchodami XIX Dnia Papieskiego pod hasłem “Wstańcie, chodźmy!”. Mając na względzie słowa i postawę patrona organizatorzy pragną zwrócić uwagę na to, jak ważna w życiu człowieka jest aktywność fizyczna. Ani sfera ducha, ani sfera ciała, ani sfera umysłu nie mogą bowiem funkcjonować w próżni. Prawdziwy rozwój człowieka wymaga kształtowania tych trzech sfer równomiernie. Bieg Papieski to projekt, który Fundacja organizuje już po raz trzeci i który pragnie zaszczepić w papieskim mieście Krakowie.

 

Źródło: BP Archidiecezji Krakowskiej