Zaznacz stronę

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Wydawnictwo św. Stanisława i Archidiecezja Krakowska zapraszają do wspólnego czytania książki „Pamięć i tożsamość”. Akcja „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty św. Jana Pawła II” ma zachęcić do poznawania dzieł papieża Polaka w roku 100. rocznicy jego urodzin.

 

Inicjatywa została podjęta, by podkreślić twórczy dorobek Ojca Świętego. Instytut pragnie przypomnieć rodakom najważniejsze idee jego nauczania poprzez odwołanie się do literackiej spuścizny zawartej w utworze „Pamięć i tożsamość”.

Jak się zatem włączyć do akcji? Wystarczy nagrać fragment wspomnianej książki autorstwa św. Jana Pawła II, a następnie przesłać go na adres instytut@idmjp2.pl lub zamieścić nagranie w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2 oraz oznaczeniem profilu Instytutu Dialogu Międzykulturowego (@idmjp2) i archidiecezji krakowskiej (@ArchKrakowska).

– Ostatnie dzieło św. Jana Pawła II, które ukazało się prawie tuż przed jego śmiercią, to książka „Pamięć i tożsamość”. To wielkie przesłanie do nas, do Kościoła powszechnego, do Kościoła w Polsce, do ludzi starszych i młodych. By wracać do korzeni i pamięci oraz budować na niej swoją teraźniejszość i przyszłość. Zarówno swoją osobistą, jak i polskiego narodu i Kościoła w Polsce – zachęca do poznawania dzieła na specjalnym nagraniu metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

Nad projektem czytania utworu „Pamięć i tożsamość”, który z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka udostępniono online, zawierającego przemyślenia dotyczące m.in. najważniejszych aspektów naszego życia religijnego, społecznego i narodowego, czyli miłosierdzia, ewangelizacji, wolności, odpowiedzialności, patriotyzmu, historii oraz narodu i kultury, patronat honorowy objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Czytanie utworu „Pamięć i tożsamość” zainaugurowała para prezydencka. Fragmenty książki Ojca Świętego czytają także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, marszałek województwa Witold Kozłowski czy przewodniczący małopolskiego sejmiku Jan Tadeusz Duda. Filmy będą udostępniane na kanale YouTube Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.