Kaplica Kapłańska, to największa spośród 7 kaplic, które otaczają Kościół Relikwii. Została zaprojektowana na wzór krypty św. Leonarda z katedry Zamku Królewskiego na Wawelu, w której w 1946 r. ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę św. – stąd jej nazwa. W kaplicy znajduje się płyta z pierwszego grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie, którą po beatyfikacji Ojca Świętego otrzymało w darze krakowskie Centrum. Możemy tu również zobaczyć relikwiarz z krwią papieża wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, który podczas pogrzebu zamknął podmuch wiatru. W Krakowie znajdują się trzy takie relikwiarze – jeden na Wawelu, drugi w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na ul. Franciszkańskiej 3 i trzeci właśnie tutaj. W gablotach, na ścianach, prezentowane są najcenniejsze pamiątki po Ojcu Świętym i przedmioty, których używał. Wśród nich znajduje się m.in. pastorał, ornat wraz z mitrą, buty Jana Pawła II oraz drewniany krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy, w czasie ostatniej za jego życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r. W Kaplicy Kapłańskiej znajduje się także tabernakulum dla kościoła dolnego dlatego też kaplica nosi także nazwę kaplicy Najświętszego Sakramentu. Jest ona szczególnym miejscem modlitwy za kapłanów.
Relikwiarz księgi
Autorem relikwiarza znajdującego się w Kaplicy Kapłańskiej jest włoski rzeźbiarz Carlo Balljana. Metalowy, złoto-srebrny relikwiarz ma formę otwartej księgi Ewangelii, której karty przewracał wiatr w czasie pogrzebu Jana Pawła II. Po lewej stronie relikwiarza znajdują się łacińskie napisy „Błogosławiony Jan Paweł II” i „Nie lękajcie się” oraz herb papieski. Po prawej widnieje pastorał, obok którego umieszczono ampułkę z krwią papieża.
Krzyż z ostatniej Drogi Krzyżowej Jana Pawła II
Krzyż wyrzeźbił w 1997 r. Stanisław Trafalski i podarował swojej przykutej do wózka żonie. Przez trzy lata krucyfiks wisiał nad jej łóżkiem. Kobieta przemodliła przed nim wiele godzin. W dniu, gdy z pielgrzymką do Watykanu wybierali się mieszkańcy z gminy, artysta zdjął krzyż ze ściany, aby mógł być podarowany papieżowi. W ten sposób krzyż wyruszył w swoją pierwszą podróż. Krucyfiks został ofiarowany Ojcu Świętemu z okazji spotkania w Watykanie. Trafił później do pokoju sekretarza Jana Pawła II – abp. Mieczysława Mokrzyckiego. To krucyfiks, który został przyniesiony papieżowi na jego prośbę, podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek 2005 r.
Krzyż Pastoralny Jana Pawła II
Słynny krzyż papieski (tzw. ferula) wykonał na zamówienie Pawła VI pod koniec Soboru Watykańskiego II, neapolitański rzeźbiarz Lello Scorzelli. Papież Paweł VI użył go po raz pierwszy na Placu św. Piotra, 8 grudnia 1965 roku. Potem korzystali z niego dwaj jego następcy: Jan Paweł I i Jan Paweł II. Papież Polak zabierał go do każdego zakątka świata: najpierw ze śmiałością, potem jako podporę, z której korzystał, by skupić się na modlitwie, w końcu jako wsparcie, gdy doświadczał słabości.