Zaznacz stronę

– Ta pielgrzymka ma wspaniałą historię. To jest pielgrzymka miłości – miłości do papieża –  mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie otwarcia wystawy “W intencji Ojca Świętego i Ojczyzny” Piesza Pielgrzymka Krakowska 1981-2020. 

 

Na skwerze pod Oknem Papieskim w sobotnie południe otwarto wystawę “W intencji Ojca Świętego i Ojczyzny” Piesza Pielgrzymka Krakowska 1981-2020. Na 42 planszach, na których znajduje się ponad 500 zdjęć, opowiedziano w skrócie historię każdej pielgrzymki.

Ks. Jan Przybocki, główny koordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej przypomniał, że impulsem do pielgrzymowania krakowian na Jasną Górę był modlitewny Biały Marsz, który odbył się 17 maja 1981 r. po zamachu na życie Jana Pawła II. – Pokazywaliście, że dobro zwycięży zło – mówił ks. Przybocki do osób, które 40 lat temu modliły się o życie i zdrowie papieża. Duszpasterstwa akademickie wyszły wówczas z inicjatywą zorganizowania pieszej pielgrzymki z Krakowa na Jasną Górę “w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny”. – Kard. Franciszek Macharski zaufał młodzieży i dał jej część odpowiedzialności za Kościół – mówił ks. Przybocki podkreślając, że do śmierci Jana Pawła II uczestnicy krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górą zawsze modlili się o zdrowie i błogosławieństwo dla papieża, a od 2005 r. pielgrzymują z intencją dziękczynną za jego pontyfikat.

Koordynator krakowskiej pielgrzymki zauważył, że przez 40 lat na Jasną Górę spod Wawelu przybyło ok. 400 tys. osób. – Jeśli doliczyć do tego wszystkich organizatorów i rodziny, które przyjmują pątników na trasie pielgrzymki, to jest to rodzina licząca ok. miliona osób – mówił ks. Przybocki.

Kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że Karol Wojtyła ciągle pielgrzymował na Jasną Górę. To właśnie do Matki Bożej Częstochowskiej udał się zaraz po ogłoszeniu nominacji biskupiej. Wujek nauczył się także jeździć na rowerze, gdy przyszła do niego młodzież ze Środowiska i zaprosiła go, by Szlakiem Orlich Gniazd wspólnie pojechali na Jasną Górę.

– Ta pielgrzymka ma wspaniałą historię. To jest pielgrzymka miłości – miłości do papieża. To nas bardzo podnosiło na duchu, gdy w Rzymie byliśmy przy łóżku Ojca Świętego, a wiedzieliśmy, że tu w Krakowa ludzie się modlą, że młodzież zorganizowała Biały Marsz. To wspierało ciężko chorego papieża – wspominał wydarzenia z maja 1981 r. wieloletni osobisty papieski sekretarz. – Te pielgrzymki miały początek w miłości do papieża – żeby żył. Bogu dzięki, żył tyle lat, służył Kościołowi, inspirował i nadal inspiruje – mówił krakowski metropolita senior.

Ks. Jan Przybocki podziękował Andrzejowi Bacowi – współtwórcy i współkoordynatorowi krakowskiej pielgrzymki. Szczególne słowa wdzięczności, za pomoc w organizacji tegorocznej pielgrzymki objętej rygorami ze względu na epidemię, skierowano do Piotra Ćwika, byłego wojewody małopolskiego, który sam wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Wystawę “W intencji Ojca Świętego i Ojczyzny” Piesza Pielgrzymka Krakowska 1981-2020 przygotowali Anna Krajewska, Andrzej Bac, ks. Jan Przybocki. Teksty Jana Pawła II wybrała Zofia Świerczyńska, a graficznym opracowaniem zajął się Paweł Bytnar. Fotografie pochodzą z archiwum Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, a autorem zdjęcia Jana Pawła II jest Adam Bujak.

 

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej