Zaznacz stronę

15 sierpnia na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu odbył się koncert pt. “Aleksandra Kurzak i jej goście”. Wydarzenie przygotowano w hołdzie św. Janowi Pawłowi II – patronowi Małopolski.

 

Jak powiedziała Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, współorganizatora wydarzenia, pierwotnie koncert miał odbyć się w 2020 roku na 100. rocznicę urodzin papieża Polaka, jednak pandemia uniemożliwiła jego przeprowadzenie.

–  Dziś jednak możemy się spotkać i bardzo się z tego cieszymy. Św. Jan Paweł II uwielbiał śpiewać i był wyjątkowym artystą, więc taki właśnie sposób wybraliśmy, by uczcić jego pamięć. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy się tutaj pojawią, myślami powędrują do postaci tego wielkiego Małopolanina – wyjaśniła.

Dla przybyłych wystąpili Aleksandra Kurzak, Krzysztof Cugowski, Anna Maria Jopek, Zakopower oraz Anna Rusowicz. Towarzyszył im zespół symfoniczny Morphing Chamber Orchestra z Wiednia.

Krzysztof Cugowski zaznaczył, że obecność na koncercie poświęconym św. Janowi Pawłowi II w tak pięknym miejscu to dla niego wielki zaszczyt. – Dobrze pamiętam, kiedy Karol Wojtyła został papieżem. Nie mogłem w to uwierzyć. To był wyjątkowy człowiek i jego nauczanie zawsze powinno nam być bliskie, a takie wydarzenia na pewno w przystępny sposób pomagają się z nim zapoznać – ocenił.

Rzeczywiście tak było, gdyż oprawę wizualną widowiska stanowiły specjalnie przygotowane grafiki z fotografiami św. Jana Pawła II, a także materiały filmowe zawierające fragmenty wypowiedzi papieża Polaka.

Z kolei Sebastian Karpiel-Bułecka, lider zespołu Zakopower, dodał, że bardzo istotne jest miejsce koncertu. – Św. Jan Paweł II kochał Kraków i radujemy się, że możemy tutaj zaśpiewać na jego cześć. To święty, który mnie zawsze wzrusza. Został wybrany, kiedy miałem 2 lata i towarzyszył mi całą moją młodość. Chciałbym, by jego słowa, także te, które tutaj usłyszymy, nie były obce ludziom i by potrafili wcielać je w życie – przyznał.

Zebrani na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu usłyszeli m.in. „Martwe morze”, „Con te partiro”, „W co mam wierzyć” czy „Barkę”, która artyści wykonali wspólnie. – Piękny koncert poprzeplatany mocnymi i poruszającymi słowami św. Jana Pawła II. Chodziło nie tylko o to, by było miło, ale by powrócić do jego przesłania, które jest ciągle aktualne. Ufam, że w sercach wielu obudziło się pragnienie głębszego poznania papieża Polaka – podsumował rektor Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Wczorajszy koncert zorganizowało Województwo Małopolskie i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

 

Źródło: franciszkanska3.pl