Zaznacz stronę

W wyjątkowy sposób Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie uczcił 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Na Rynku Głównym odbył się jubileuszowy koncert zatytułowany „Ojcze Święty, dziękujemy”.

 

W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Polski, Andrzej Duda wraz z małżonką oraz nuncjusz apostolski, abp Salvatore Pennacchio. – Chcieliśmy w ten wyjątkowy sposób przypomnieć chwile, kiedy Polak został papieżem. Te emocje, radość i szczęście, jakie wtedy towarzyszyły ludziom oraz najważniejsze jego słowa, które wypowiadał do nas przez wszystkie lata swojego pontyfikatu – podkreśliła Agata Szuta, dyrektor Instytutu.

Zebrani na krakowskim Rynku mieli okazję zarówno posłuchać dobrej muzyki, jak i wspomnieć życie i nauczanie św. Jana Pawła II. Dla zebranych zaśpiewali m.in. Marek Torzewski, Magda Steczkowska, Mateusz Ziółko, Zakopower, Alicja Węgorzewska, Kasia Moś czy TGD.

– Jan Paweł II zmienił oblicze świata i bieg historii, ale rosną już pokolenia, które mogą go nie pamiętać. Ta rocznica jest bardzo dobrym momentem, by na nowo przypomnieć jego osobę. Zwłaszcza świętość, która była taka codzienna. To był wielki Polak, który dodawał rodakom sił w najtrudniejszych momentach i nie możemy o nim zapominać – przyznała Alicja Węgorzewska.

Ze sceny wybrzmiały takty radosnych popularnych piosnek pop, jak i dźwięki uwielbienia, m.in. „Życie cudem jest”, „W cieniu Twoich rąk” czy „Otwórz okna swego serca”. Gwiazdom towarzyszył Chór Rodzinny im. Jana Pawła II Instytutu Dialogu Międzykulturowego oraz orkiestra pod dyrekcją Grzegorza Urbana.

Koncert poprowadzili Magdalena Wolińska-Riedi i Krzysztof Ziemiec. – Cieszę się, że mogłam tutaj być. W mieście, które tak mocno jest związane z Janem Pawłem II. Świętym, który zarazem jest tak bliski i tak nam współczesny. Który stanowi wyjątkowy punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń – opisała korespondentka TVP z Watykanu.

Na zakończenie głos zabrał abp Marek Jędraszewski, który wyraził Bogu wdzięczność, że 40 lat temu wybrano papieża, który doskonale poradził sobie z niełatwymi czasami przemian. – Dziękujemy, że dał nam tyle radości, tyle pokoju serca i tak wiele zmienił. Wtedy taki koncert byłby nie do wyobrażenia, a dziś możemy tutaj uwielbiać Boga wspólnie śpiewem. Taką normalność przywrócił Polsce i światu właśnie Jan Paweł II – powiedział metropolita krakowski.

Wydarzenie zwieńczyło odśpiewanie wspólnie z artystami piosenki „Oto jest dzień”. Przed koncertem na fasadzie pałacu arcybiskupiego przy Franciszkańskiej 3 odbył się pokaz multimedialny upamiętniający postać św. Jana Pawła II, a tuż po nim abp Marek Jędraszewski uroczyście odsłonił zainstalowaną w słynnym oknie papieskim mozaikę ze szkła weneckiego z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Jej autorką jest Magdalena Czeska, artystka z Poznania.

– Byłam zarówno pod Oknem Papieskim, jak i wysłuchałam wspaniałego koncertu. Łza się w oku kręci na widok tak wspaniałego obrazu papieża. Wygląda tak, jak pamiętam, kiedy przemawiał tutaj, wychylając się z tego okna. I tak jak wtedy, dalej nas jednoczy – dziś na uwielbianiu Boga śpiewem w podzięce za dar jego pontyfikatu – powiedziała ze wzruszeniem pani Marianna z Krakowa.

 

Autor: Łukasz Kaczyński