Zaznacz stronę

W ramach przygotowań do Spływu 100-lecia 7 grudnia dwustu studentów uczelni krakowskich zrzeszonych w Duszpasterstwach Akademickich Miasta Krakowa wyruszy na spacer śladami Karola Wojtyły. Odwiedzą oni miejsca szczególnie bliskie Ojcu Świętemu, związane z czasami jego pracy naukowej i prowadzonego przez niego duszpasterstwa młodych.

 

Podążanie śladami Karola Wojtyły studenci rozpoczną od kaplicy Biskupów Krakowskich w Kurii Archidiecezji Krakowskiej. To właśnie w budynku przy ul. Franciszkańskiej 3, Karol Wojtyła w 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie.

 

Stamtąd młodzi wyruszą na Wawel – miejsce, które przyszły Ojciec Święty wybrał na odprawienie swojej prymicyjnej Mszy Świętej. Właśnie tam Karol Wojtyła stawiał kolejne kroki na swojej kapłańskiej drodze – był konsekrowany na biskupa, a także odbył się tam jego ingres arcybiskupi i kardynalski. O tym, że było to szczególnie bliskie mu miejsce świadczy fakt, iż w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny Katedrę Wawelską odwiedzał aż siedmiokrotnie.

 

Kolejnym krokiem na mapie Krakowa będzie Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły przy ul. Kanoniczej. Jest to miejsce, które bezpośrednio wiąże się z Karolem Wojtyłą z czasów jego pracy naukowej w Krakowie, spotkań ze studentami czy pierwszych spływów kajakowych. Studenci będą mieli okazję zobaczyć jego drewniany kajak, którym wielokrotnie przemierzał mazurskie rzeki, pierwsze narty czy maszynę do pisania, na której powstawały jego pierwsze Właśnie tam znajduje jego kajak, pierwsze narty czy maszyna do pisania, której używał w czasie studiów w Rzymie.

 

Ostatnim punktem sobotniego spaceru będzie Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Będzie to czas na modlitwę i zadumę w miejscu, gdzie Karol Wojtyła przygotowywał się do kapłaństwa. Tam studenci zasiądą przy wspólnym stole, aby zjeść obiad, porozmawiać i rozpocząć pierwsze wspólne międzyduszpasterskie przygotowania do Spływu 100-lecia.

 

Wyrusz na stulecie! Kajakiem z okazji papieskich urodzin

 

Czegoś takiego jeszcze nie było. 7 lipcowych dni, kilkaset kajaków i nawet do tysiąca uczestników.

 

Studenci krakowskich duszpasterstw akademickich łączą siły w imię wyjątkowej inicjatywy, jaką jest Spływ 100-lecia. Chcą razem świętować setną rocznicę urodzin papieża Polaka podczas spływu kajakowego na Mazurach, czyli tak, jak sam Karol Wojtyła spędzał wakacje z młodzieżą.

Między 9. a 15. lipca 2020 roku Spychowo stanie się spływowym miasteczkiem. Tam będą odbywały się spotkania czy koncerty, ale będzie to też miejsce noclegu i wspólnych posiłków.  Każdego dnia ponad 600 osób weźmie wiosła w dłonie i wypłynie na Krutynię – miejsce, gdzie
w 1953 i 1966 roku pływał Karol Wojtyła. Część studentów przemierzy trasy piesze i rowerowe, poznając urocze zakątki Mazur. Codziennie będzie odprawiana Msza Święta – jedna z nich, gdzie ołtarzem będzie odwrócony kajak, będzie bezpośrednio nawiązywać do tego, jak wyglądały spływy kajakowe organizowane przez Karola Wojtyłę.

 

Swoją obecność potwierdzili m.in. abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz,
bp Janusz Mastalski.

 

Miesiące poprzedzające wyjazd wypełnione będą nie tylko intensywnymi przygotowaniami, ale też mniejszymi akcjami, które mają przybliżyć postać Jana Pawła II i zintegrować między sobą grupy z różnych duszpasterstw. W styczniu planowany jest wyjazd do Wadowic, na wiosnę wielkie wyjście w góry, a także wspólne projekcje filmów poświęconych życiu Ojca Świętego czy spotkania z przyjaciółmi Karola Wojtyły i uczestnikami jego spływów.

 

Dzięki wsparciu patronów koszt dla uczestników spływu będzie wynosił zaledwie ⅓ całej potrzebnej kwoty – wszystko po to, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z tego wyjątkowego wydarzenia. Oficjalne zapisy ruszą w kwietniu, ale już teraz po więcej aktualności i szczegółowych informacji zapraszamy na Facebook, Instagram oraz stronę internetową spływu!