Zaznacz stronę

– W tym wyjątkowym czasie spotkajmy się właśnie w tym niezwykłym miejscu, gdzie cieszyliśmy się z wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża; gdzie wielu z nas pielgrzymowało po to, aby spotkać św. Jana Pawła II i słuchać jego słów; gdzie po prawie 27 latach uczestniczyliśmy w jego pogrzebie; gdzie nie zabrakło nas także na uroczystościach jego beatyfikacji i kanonizacji – abp Marek Jędraszewski zaprasza wiernych Archidiecezji Krakowskiej do licznego udziału w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

 

Kraków, dnia 11 lutego 2020 roku

Drodzy Archidiecezjanie,

Rok Pański 2020 jako czas obchodów setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II Wielkiego jest dla całego Narodu polskiego szczególną okazją do tego, by uczcić pamięć Największego z rodu Polaków. On sam w książce Pamięć i tożsamość przypominał, że pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich; że to właśnie przez pamięć w świadomości człowieka tworzy się i krystalizuje poczucie tożsamości. Wymownym przykładem takiej postawy była wierność świętego Papieża-Polaka wobec dziedzictwa, któremu na imię Polska. To między innymi dzięki niej stał się on człowiekiem niosącym nadzieję, a także perspektywę wolności zakorzenionej w Bożym Miłosierdziu.

W związku z przeżywanym jubileuszem w maju tego roku organizowana jest Narodowa Pielgrzymka do Rzymu. W Wiecznym Mieście spotkamy się już w sobotę 16 maja 2020 r. o godz. 11.00 na Eucharystii w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II. Sobotni wieczór z kolei przeznaczony będzie na wspólne świętowanie w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie (Via Cassia 1200). Wreszcie kulminacyjnym wydarzeniem Pielgrzymki będzie uczestnictwo we Mszy świętej dziękczynnej za życie i cały pontyfikat św. Jana Pawła II, którą następnego dnia, w niedzielę 17 maja o godz. 10.30, na Placu św. Piotra odprawi Ojciec Święty Franciszek.

Zwracam się z apelem do wszystkich wspólnot parafialnych, stowarzyszeń, środowisk związanych z Kościołem, do wszystkich Archidiecezjan o liczny udział w Narodowej Pielgrzymce, a zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii na Placu św. Piotra. W tym wyjątkowym czasie spotkajmy się właśnie w tym niezwykłym miejscu, gdzie cieszyliśmy się z wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża; gdzie wielu z nas pielgrzymowało po to, aby spotkać św. Jana Pawła II i słuchać jego słów; gdzie po prawie 27 latach uczestniczyliśmy w jego pogrzebie; gdzie nie zabrakło nas także na uroczystościach jego beatyfikacji i kanonizacji.

Mając nadzieję na Waszą liczną obecność, z serca wszystkim błogosławię

† Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej