Zaznacz stronę

W 2018 roku powstało w Kielcach Muzeum Samochodu Papieskiego JP2, jego najważniejszym eksponatem jest odbudowany pojazd, którym Jan Paweł II podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.

W latach 2006-2011 w firmie AUTO-ADAMCZAK w Kielcach samochód został zrekonstruowany na bazie oryginalnej ramy i odnalezionych podzespołów, w pełnej technicznej zgodności. Odtworzono go we współpracy z Państwowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie, w którym przygotowywano samochód dla Ojca Świętego w 1979 r., oraz z inżynierami z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Nowopowstałe muzeum jest na liście Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umożliwia nieodpłatne zwiedzanie placówki i prowadzi zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Samochód jest w pełni sprawny i wykorzystywany był  w wielu uroczystościach religijnych w Polsce.

Głównym celem działalności muzeum jest przechowywanie pamięci o tym niepowtarzalnym dziele polskiej motoryzacji, w wyrazie uznania dla wszystkich, którzy w 1979 roku przyczynili się do powstania Samochodu Papieskiego JP2. Muzeum prowadzi nieprzerwanie poszukiwania dalszych eksponatów, m.in. zaginionych oryginalnych części samochodu, jak również działania, mające na celu precyzyjne udokumentowanie całej historii od momentu tworzenia po zniszczenie. W siedzibie muzeum jest prowadzona działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Samochód Papieski JP2 wpisany jest do rejestru samochodów zabytkowych.

Fot. Muzeum Samochodu Papieskiego JP2

 

Ekspozycja w muzeum składa się z trzech części, każda z nich określona czasowo i merytorycznie. Część pierwsza obejmuje projekt i realizację Pojazdu Specjalnego JP2 w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie w 1979 roku, część druga to poszukiwanie podzespołów i odbudowa w latach 2006 – 2011 Samochodu Papieskiego JP2 w firmie Auto-Adamczak. Trzecia zaś poświęcona jest podróżom po kraju odbudowanym samochodem ( ponad 140 miejsc).

 

Adres:

Muzeum Samochodu Papieskiego JP2
Cmentarna 5a, Kielce 25-252 Kielce
tel. 41 302 19 31
tel. 519 782 153

http://www.msjp2.pl
muzeum@msjp2.pl

Godziny otwarcia:
Wtorek-Piątek 10.00-15.00
Sobota 11.00-14.00
Poniedziałek, Niedziela – nieczynne

Wstęp wolny