Zaznacz stronę

W rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore odbył się dziękczynny koncert jubileuszowy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz Chóru Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie. Wydarzenie rozpoczął hymn „Gaude Mater Polonia”.

 

Metropolita krakowski Marek Jędraszewski podziękował pielgrzymom za przybycie na koncert. Zacytował fragment listu Jana Pawła II do artystów, w którym papież pisał o powołaniu artysty, jakim jest służba pięknu: „Artysta w szczególny sposób obcuje z pięknem. W bardzo realnym sensie można powiedzieć, że piękno jest jego powołaniem, zadanym mu przez Stwórcę wraz z darem «talentu artystycznego»”, a także o konieczności rozwijania artystycznego talentu i służenia tym samym drugiemu człowiekowi. Podkreślił, że Jan Paweł II był wrażliwy na muzykę i jako duszpasterz akademicki dbał o ubogacenia liturgii studenckich Mszy świętych śpiewem gregoriańskim. – Dzisiejszy koncert to nasze dziękczynienie Panu Bogu za to, co dokonało się 40 lat temu – wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża (…) To dziękczynienie za to, że był on artystą i człowiekiem rozmiłowanym w pięknie. To także dla nas wszystkich okazja szczególna, abyśmy obcując w tej przepięknej bazylice Santa Maria Maggiore z muzyką, przenieśli nasze dusze – jak pisał Jan Paweł II – ze świata zmysłowego w wieczność.

Koncert jubileuszowy, który przygotował i poprowadził ks. prof. Robert Tyrała, wicerektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, był częścią Archidiecezjalnej Pielgrzymki do grobu św. Jana Pawła II, w której wierni Archidiecezji Krakowskiej, razem z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim i kardynałem Stanisławem Dziwiszem, dziękują za pontyfikat Papieża Polaka i przez jego wstawiennictwo proszą o potrzebne łaski dla całej diecezji.

 

Autor: Joanna Folfasińska / Archidiecezja Krakowska

Fot.: Joanna Adamik