Zaznacz stronę

Kolejna, 13. odsłona Nocy Cracovia Sacra, wchodzącej w skład projektu pn. Krakowie Noce, odbędzie się tradycyjnie 14 i 15 sierpnia br. pod hasłem „Sztuka Sakralna – w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. Ta szczególna dedykacja związana jest z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin papieża Polaka i ustanowieniem przez Sejm RP roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

 

Pomimo panującej pandemii wydarzenie zostanie zrealizowane, aczkolwiek tegoroczna oferta programowa, zawsze bogata i zróżnicowana, musiała ulec znacznemu ograniczeniu. W ramach tego przedsięwzięcia, w wybranych klasztorach i muzeach w piątek i sobotę zaprezentowane zostaną wyjątkowe wystawy sakralne.

W krużgankach klasztoru karmelitów w Krakowie „Na Piasku” będzie można zobaczyć wystawę „Karmelitańska Kultura Muzyczna” – iluminowane księgi liturgiczno-muzyczne, świadczące o bogatych tradycjach muzycznych karmelitów na Piasku. W arkadach przed sanktuarium św. Józefa przy ul. Poselskiej 21 przygotowano wystawę fotograficzną „Skarby Bernardynek – Ornaty ręcznie haftowane”. W podcieniach ogrodu opactwa cystersów przy ul. Klasztornej 11 zaprezentowana zostanie ekspozycja fotografii Krakowskiego Klubu Fotograficznego relacjonująca wizytę papieża Jana Pawła II w Mogile w 1979 r. W krużgankach klasztoru przy ul. Stradomskiej 4 możliwość zwiedzania wystawy fotograficznej „Zbiory Muzyczne w Bibliotece Księży Misjonarzy”. W opactwie benedyktynek w Staniątkach przygotowano dwie wystawy – z kolekcji Krakowskiego Klubu Fotograficznego upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II w Krakowie (plener przed klasztorem) oraz „Skarby Benedyktynek – hafty i inne przedmioty zabytkowe” (krużganki wokół wirydarza – korytarz wewnętrzny). W Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19-21 będzie można zwiedzić wystawy stałe „Tempus Argenti. 25 lat Muzeum Archidiecezjalnego w domu Karola Wojtyły” oraz „Sztuka Dawna – malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne”, a także wystawę czasową „Pasterz” zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

W piątek 14 sierpnia o godz. 19.30 w kościele św. Łazarza przy ul. Kopernika 19 odbędzie się koncert Capelli Cracoviensis. W programie Msza C-dur Mozarta „z solo organowym” i Elegischer Gesang Beethovena.

Nocy Cracovia Sacra towarzyszy konkurs „Cudowna Moc Bukietów” na najpiękniejsze bukiety zielne przygotowywane na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Konkurs odbywa się internetowo. Bukiety uwiecznione na zdjęciach należy przesyłać do organizatorów. Rozstrzygnięcie odbędzie się 15 sierpnia 2020 r. (sobota). Więcej szczegółów na: www.cudownamocbukietów.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale z uwagi na obecną sytuację, wejście będzie limitowane, z zachowaniem środków bezpieczeństwa wg wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegółowy program Nocy, jak również wszelkie informacje na temat udziału w poszczególnych wydarzeniach dostępne są na stronie: www.krakowskienoce.pl.

 

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej