Zaznacz stronę

Organizatorzy koncertu „Stabat Mater in memoriam Ioannis Pauli II” ogłosili nową datę koncertu. Odbędzie się on 27 września 2020 roku w kościele oo. Bernardynów w Krakowie. Pierwotna prapremiera zaplanowana na kwiecień nie odbyła się z powodu wybuchu epidemii.

 

Podczas koncertu po raz pierwszy publicznie, prapremierowo, zostanie wykonany utwór „Stabat Mater” skomponowanego przez Mariusza Kramarza, kompozytora, aranżera, dyrygenta oraz organistę, którego aranżacje zostały wydane przez Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Nowym Targu na 2 płytach CD. Na co dzień kompozytor współpracuje z fundacją InCanto, Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu, Szkołą Muzyczną II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie, Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej i zespołem wokalnym Cracow Baroque Consort. Zgodnie z wolą kompozytora utwór ten został poświęcony pamięci Jana Pawła II, w roku setnej rocznicy jego urodzin oraz piętnastej rocznicy śmierci. W tym miejscu chcielibyśmy wskazać, że w ubiegłym roku miało miejsce prapremierowe wykonanie Małej Mszy G-dur Mariusza Kramarza, któremu patronował między innymi Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Kompozycja ta spotkała się z ciepłym przyjęciem i w marcu bieżącego roku jej fragmenty zostały wykonane w Chicago.

W koncercie wezmą udział soliści: Klaudia Czyszczoń (sopran), Piotr Kalina (tenor) i Jakub J. Kołodziej (baryton). Orkiestrze Kameralnej i solistom towarzyszyć będzie chór mieszany Canticum Amicorum działający w Krakowie od 2018 roku. Pieczę nad całością sprawuje Ernest Pikulski, dyrygent, absolwent Dyrygentury Chóralnej na Akademii Muzycznej w Krakowie, odznaczony statuetką za wybitny wkład w pielęgnowanie kultury i tradycji regionu oraz promocję Miasta i Gminy Pińczów w 2016 roku. Współpracował z takimi chórami jak Górecki Chamber Choir, Chór Polskiego Radia, Chór Katedry Wawelskiej. Koncertował w wielu miastach w Polsce i na świecie, a od 2018 roku prowadzi chór Canticum Amicorum.

Koncert jest przeznaczony dla odbiorców w każdym wieku i podzielających różne gusta muzyczne ze względu na liczne środki artystyczne zastosowane przez kompozytora.