Zaznacz stronę

Początkiem czerwca 2019 r. przypada 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, która odbyła się w dniach 2-10 czerwca 1979 roku. Papież Polak odwiedził wówczas: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. W dniu 6 czerwca 1979 roku św. Jan Paweł II przyjechał do Krakowa, 7 czerwca spotkał się z wiernymi w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej, 8 czerwca w Oświęcimiu, a 9 czerwca w Nowym Targu. Obchody 40. rocznicy tego wydarzenia będą odbywały się także w różnych miejscach archidiecezji krakowskiej.

 

W dniu 9 czerwca 2019 r. Msza św. pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego rozpocznie oficjalne obchody 40. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Uroczysta Eucharystia będzie sprawowana przez metropolitę krakowskiego o godz. 10:00 przy ołtarzu polowym na płycie miejskiego rynku.

Tuż po Mszy św. wystąpią zespoły regionalne, a o godz. 16:30 – największa w Polsce kapela góralska: Mała Armia Janosika. W ramach nowotarskich obchodów 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny planowany jest również koncert Cantata dla Papieża autorstwa krakowskiego kompozytora Edwarda Zawielińskiego, który współpracować będzie z miejscowymi i krakowskimi chórami. Po koncercie zaprezentowana zostanie homilia Ojca Świętego z 1979 roku.

W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się w nocy z 8 na 9 czerwca 2019 roku XVI Noc Czuwania w intencji powołań pod hasłem Przybądź Duchu Święty. Wydarzenie jest organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieżowo-Powołaniowe oo. Bernardynów i w tym roku wpisuje się w obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czuwanie rozpocznie Msza św. o godz. 19:00 pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozka. O godz. 20:30 odbędzie się różaniec w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz Apel Maryjny. Na godz. 21:15 zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu oraz uwielbienie, a o północy będzie sprawowana niedzielna Eucharystia. Następnie odbędzie się Agapa i o godz. 2:15 – Droga Krzyżowa na Dróżkach. Czuwanie zakończy się ok. godz. 4:00.

W Krakowie, na terenie Klasztoru Cystersów w Mogile będzie miał miejsce wyjątkowy koncert oraz plenerowa wystawa zdjęć zatytułowana: Jan Paweł II w Mogile. Koncert, podczas którego wystąpi Lubelska Federacja Bardów, rozpocznie się o godz. 19:00, a poprowadzi go Basia Stępniak-Wilk.

W Wadowicach, w Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II otwarta zostanie wystawa zatytułowana: 1979. Światło w mroku. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w materiałach z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Wstęp na uroczystość w dniu 7 czerwca 2019 r. obowiązuje tylko z zaproszeniami, natomiast zwiedzający będą mogli oglądać nową ekspozycję od 8 czerwca.

W obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny i Małopolski wpisują się także wydarzenia w Oświęcimiu, upamiętniające Mszę św. w Auschwitz-Birkenau. Będą one miały miejsce w sobotę, 8 czerwca 2019 roku w oświęcimskiej Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Uroczystą Eucharystię odprawi o godz. 18:00 bp Kazimierz Górny, a po Mszy św. swoje świadectwo wygłosi pan Arturo Mari, osobisty fotograf Świętego Papieża.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach w ramach obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny.

 

Źródło: BP Archidiecezji Krakowskiej