Zaznacz stronę

Obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie rozpoczną się 16 października 2018 roku. Do 22 października odbywać się będą inspirujące spotkania, pozwalające na nowo odczytać świat wartości, które tworzył i którymi żył na co dzień Jan Paweł II.

 

Każdy dzień obchodów dedykowany jest poszczególnym grupom społecznym – rodzinom, młodzieży, chorym i cierpiącym, ludziom pracy, nauki, kultury i sportu. Do udziału w obchodach zaproszeni są goście z całej Polski, w tym przedstawiciele diecezji, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia i instytucje, które pielgrzymując do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, będą miały okazję na nowo doświadczyć obecności i aktualności nauczania św. Jana Pawła II.

Pierwszy dzień obchodów odbędzie się pod hasłem „Habemus Papam! Jan Paweł II – papież całego świata”. Głównym punktem uroczystości będzie Eucharystia o godz. 16.30 pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio z udziałem Prezydenta RP, Premiera, władz państwowych, Episkopatu a także bliskich współpracowników św. Jana Pawła  II. W pierwszym dniu obchodów dla uczniów szkół z terenu małopolski, w Sanktuarium odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Cejrowskim pt. „Jan Paweł II wśród kultur całego świata”.

Środa 17 października poświęcona będzie, bliskim Papieżowi-Polakowi, ludziom pracy. W tym dniu w uroczystościach wezmą udział samorządowcy oraz służby mundurowe, a na zakończenie dnia odbędzie się koncert w wykonaniu orkiestry dętej z kopalni soli z Wieliczki i Bochni. Kolejny dzień obchodów skierowany jest do przedstawicieli nauki, kultury i sportu – podczas Mszy świętych obecni będą kapelani i kibice klubów TS Wisła i KS Cracovia, instytucje promujące dziedzictwo Jana Pawła II, rektorzy i profesorowie uczelni wyższych. Piątek 19 października to z kolei dzień poświęcony osobom konsekrowanym oraz chorym i cierpiącym. W Mszach św. udział wezmą chorzy wraz z pracownikami i wolontariuszami ośrodków pomocy chorym i ubogim, a także księża diecezjalni, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich oraz instytuty życia konsekrowanego. Po Mszy św. o godz. 17.00 podczas animacji muzycznej wystąpi Chór Pueri Cantores.

Sobota poświęcona będzie młodzieży. Zaproszenie kierowane jest do studentów, duszpasterstw akademickich, ruchów młodzieżowych oraz grup neokatechumenalnych. W niedzielę 21 października po uroczystej Mszy św. odpustowej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza o godz. 12.30, odbędzie się Gala Finałowa IV Międzynarodowego Konkursu Literackiego pt. „Jan Paweł II Apostoł Rodziny Patron Miłosierdzia”.

Obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zakończą się 22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Sumie odpustowej o godz. 17.00 przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, a o godz. 19.30 odbędzie się koncert pt. „Św. Jan Paweł II – Papież, poeta, artysta” organizowany przez Fundację Quest i Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej.

Szczegółowy plan uroczystości można znaleźć na stronie www.sanktuariumjp2.pl

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie zostało erygowane 11 czerwca 2011 r. przez ks. kard. Stanisława Dziwisza i obecnie jest centralnym miejscem kultu świętego Jana Pawła II w Polsce.