Pod koniec stycznia 2013 r. do powstającej przy Kościele Relikwii Kaplicy Królowej Podhala przywieziono piękną drewnianą figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej. Zainstalowano także 8 ław, ołtarz, klęczniki, boazerię i podstawę pod figurę Ludźmierskiej Pani. Wystrój Kaplicy Podhalańskiej im. Matki Bożej Ludźmierskiej projektował arch. inż. Jerzy Głodkiewicz z Nowego Targu. Wykonawcami byli Józef Wieczerzak z Ludźmierza, oraz Tadeusz Kwak ze Starego Bystrego.
W sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie nie mogło zabraknąć Oratorium Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala, Orędowniczki jego ukochanych górali. Przywiązanie Jana Pawła II do górali i wielka miłość do gór, szczególnie tych polskich, musiały przyczynić się do zadedykowania jednego z oratoriów Podhalańskiej Królowej. Jednak Karola Wojtyłę łączy z wizerunkiem Maryi z Ludźmierza także niezwykła historia.
Dnia 15 sierpnia 1963 roku odbyła się koronacja figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Na zakończenie uroczystości czterech biskupów ujęło feretron z cudowną figurą, żeby pobłogosławić zebrany lud. Gdy wykonywano figurą znak błogosławieństwa, wtedy z ręki Matki Bożej wypadło berło, które w locie zdołał pochwycić bp Karol Wojtyła. W powszechnym przekonaniu Gaździna Podhala „podzieliła się władzą” z Pasterzem Diecezji Krakowskiej podczas koronacji swojej ludźmierskiej, cudami słynącej figury. Powierzając mu swe berło miała zapowiedzieć późniejsze wydarzenie z 1978 roku.
Papież Polak spotkał się z Gaździną Podhala dwukrotnie: 8 czerwca 1979 r. na lotnisku w Nowym Targu i 7 czerwca 1997 r. w Ludźmierzu, dokąd przybył, by w I sobotę miesiąca, wraz z całym światem odmówić modlitwę różańcową.