Zaznacz stronę

W 2018 roku, w czterdziestą rocznicę wyboru Jana Pawła II, w miejscowości Pastwiska w powiecie sanockim  (woj. podkarpackie) otwarto Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły. Placówka powstała w celu upamiętnienia licznych pobytów kard. Wojtyły w Beskidzie Niskim, a w szczególności w Rudawce Rymanowskiej.  Miejsce to pokazuje ścieżkę życiową Korola Wojtyły, która doprowadziła go aż na Stolicę Piotrową poprzez wyeksponowanie trzech wątków: intelektualno-duchowego,  pasterskiego i turystyczno-przyrodniczego. Dzięki hojności darczyńców i współpracy z muzeum archidiecezjalnym z Krakowa placówka posiada kilka cennych eksponatów, tj. piuskę biskupią, buty turystyczne ( wypożyczone przez muzeum), namiot i krzesełko turystyczne będące własnością Karola Wojtyły.

Fot. UG Zarszyn

Głównym celem Centrum jest działalność informacyjno-edukacyjna polegająca na przekazywaniu wiedzy o życiu i przesłaniu wielkiego Polaka św. Jana Pawła II.  Oferta Centrum skierowana jest do wszystkich, a szczególnie do dzieci i młodzieży. Ekspozycja wzbogacona została o stanowiska multimedialne, gdzie każdy zwiedzający może poszerzyć swoją wiedzę dzięki prezentacji multimedialne. Do dyspozycji gości jest także niewielka czytelnia, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt pozycji autorstwa Karola Wojtyłę lub z nim związanych.

Regionalne Centrum jest placówką prowadzoną przez Gminę Zarszyn, czynną  od poniedziałku do piątku w godz. od. 9.00 do 17.00.

 

Adres: Regionalne Centrum Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach

ul. Kard. Karola Wojtyły 16,  38-530 Pastwiska

tel:   661 814 432

mail: centrum.wojtyly@zarszyn.pl