Zaznacz stronę

Tradycyjnie w okresie świąteczno-noworocznym Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi w ramach akcji PoKolędzie JP2. Kolędnicy odwiedzą hospicja, areszty, szpitale, domy dla bezdomnych czy domy dziecka dzieląc się z ich mieszkańcami radością Bożego Narodzenia. Ruszyła siódma już edycja akcji, której mottem są słowa “Niesiemy radość całemu światu”.

 

Organizator czeka na zgłoszenia profesjonalistów i amatorów, którzy chcą wcielić się w rolę kolędników, ale też instytucji, które chcą kolędników przyjąć.

W poprzedniej edycji akcji uczestniczyło 47 zespołów, które zorganizowały 54 spotkania kolędowe w 17 miastach w całej Polsce. Z roku na rok te liczby są coraz większe.

Chcemy, by cała Polska poczuła radość i nadzieję, jaką niesie kolęda tym, którzy podczas Świąt nie mogą być w domu z rodzinami. Każde spotkanie kolędowe to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem. Kolędy znamy wszyscy. Śpiewamy je wspólnie, bez względu na wiek czy umiejętności wokalne. To tworzy więź i wspólnotę. Podczas kolędowania wszyscy stajemy się rodziną – mówi Jan Krutul, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

“PoKolędzie JP2” to nazwa, która powstała po połączeniu dwóch pojęć: “pokolenie JP2”, bo takim pokoleniem czuli i czują się pomysłodawcy akcji, czyli chórzyści Centrum Myśli Jana Pawła II oraz “po kolędzie”, rozumiane jako podtrzymywanie pięknej polskiej tradycji chodzenia “po kolędzie”, czyli kolędowania w okresie bożonarodzeniowym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekt wychodzenia z kolędą do ludzi.

Cieszę się, że tę akcję przyjmuje coraz więcej ludzi i instytucji – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Niesiemy radość – może nie całemu światu, ale na pewno całej Polsce i z tą radością wkraczamy w Nowy Rok 2020 – tak bardzo dla nas ważny, bo jubileuszowy z przypadającą w maju 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. Ale oprócz radości ze wspólnego przebywania z drugim człowiekiem i muzykowania, akcja ta niesie w sobie przesłanie miłości i o niej właśnie opowiada. Zainspirowani słowami Jana Pawła II, chcemy, aby miłość dotarła do wszystkich, którzy jej szczególnie potrzebują, a zwłaszcza do cierpiących i zapomnianych. Gorąco zachęcam do udziału w kolejnej, 7. edycji PoKolędzia JP2 – dodaje dyrektor Michał Senk.

Koncerty kolęd będą odbywać się przez cały styczeń 2020 roku.

 

Źródło: Joanna Korzeniewska / Centrum Myśli Jana Pawła II