Zaznacz stronę

Posadzenie 100 dębów w przydomowych ogródkach, oddanie krwi przez 100 krwiodawców, uszycie stu flag i zakupienie łóżek rehabilitacyjnych do parafialnej wypożyczalni – zaplanowali wierni parafii św. Michała Archanioła w Leśnej. W ten sposób wspólnota parafialna włączyła się w ogólnopolski projekt pod nazwą „Dar na Stulecie”. Inicjatywa polega na przygotowaniu szeregu przedsięwzięć dla uczczenia rocznicy urodzin Jana Pawła II.

 

Jak poinformował proboszcz leśniańskiej parafii ks. Piotr Sadkiewicz, chodzi o stworzenie „żywych pomników Jana Pawła II” z okazji jego setnych urodzin. „Zakupimy 100 sadzonek dębu czerwonego (ozdobnego), które zostaną bezpłatnie rozprowadzone wśród parafian” – zapowiedział. Dęby posadzą parafianie w swoich przydomowych ogródkach.

Ks. Sadkiewicz przyznał, że poszukiwani są jednocześnie krwiodawcy. „100 krwiodawców – byłoby pięknym gestem, aby w niedzielę Miłosierdzia Bożego,19 kwietnia, krew oddało 100 osób” – zachęcił kapłan znany z propagowania idei krwiodawstwa i transplantacji. Zapowiedział także, że parafia chciałaby zakupić 10 nowych łóżek rehabilitacyjnych do swej wypożyczalni. Z kolei panie z Kół Gospodyń z Leśnej i Siennej zamierzają uszyć 100 flag papieskich i narodowych, które przed Dniem Flagi przekażą mieszkańcom parafii w Leśnej.

Już 23 lutego br. mieszkańcy podżywieckiej wioski rozpoczęli realizację swego parafialnego daru. Tematem niedzielnych kazań była ekologia w nauczaniu Jana Pawła II oraz prezentacja pakietu „100 dębów na 100. urodziny św. Jana Pawła II”. Wielkie parafialne sadzenie dębów zaplanowano na 15 marca.

Organizatorzy projektu „Dar na Stulecie” apelują do wszystkich ludzi i środowisk o przyłączenie się do tej inicjatywy. „Każda modlitwa, każdy twórczy pomysł oraz działanie każdego człowieka i każdego środowiska jest bezcenne! Potrzebuje ich i Kościół i Ojczyzna!” – wezwali. Wszystkie duchowe dary dla Jana Pawła II zostaną spisane w księdze, która trafi do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w dniu jego setnych urodzin – 18 maja 2020 r.

Organizatorami akcji „Dar na Stulecie” są: Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Środowisko Ks. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II”, Instytut Tertio Millennio.

 

Źródło: Robert Karp / diecezja.bielsko.pl