Zaznacz stronę

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na cykl spotkań z przedstawicielami „Rodzinki”, dziennikarzami, świadkami i badaczami życia Papieża Polaka. Cykl „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II” będzie nie tylko okazją do wysłuchania opowieści naszych gości, ale także możliwością podzielenia się swoimi wspomnieniami o papieżu, który jest dla nas ciągle kimś żywym.

Nazywali siebie „rodzinką”, chociaż tylko nielicznych łączyły więzi krwi. Inaczej niż w zwykłej rodzinie postacią centralną był „Wujek” – Karol Wojtyła, najpierw ksiądz, później biskup, kardynał, a w końcu papież. Krążą prawdziwe legendy o ich wyprawach wakacyjnych: kajakowych i górskich. Ale „rodzinką” byli nie tylko na urlopie. Nowatorskie pomysły młodego ks. Karola Wojtyły, wikarego krakowskiej parafii św. Floriana i duszpasterza akademickiego przyciągały inne młode serca. Co było w tym wyjątkowego? Przede wszystkim to, że dla ks. Wojtyły ważny był cały człowiek, całe jego życie, a nie tylko sprawy duchowe. Stąd były i wspólne wyjazdy, ale też świętowanie imienin czy zabawy dla dzieci. To swoiste duszpasterstwo zmieniało się wraz z tymi, którzy je tworzyli. Studencki czas formacji intelektualnej okazał się być też pełen zwykłych życiowych dylematów: decyzji o założeniu rodziny czy podejmowaniu pracy zawodowej. Każdy rozwijał się w swoją stronę, ale jednak ciągle czuli się ze sobą związani. „Wujek” także się przy nich formował. I nie zostawił ich samych nawet po nominacji biskupiej. Tym bardziej nurtowało pytanie, czy jest możliwe, aby ta więź przetrwała po wyborze kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Więź przetrwała, chociaż trudniej było spędzać wspólnie wakacje:) Teraz „rodzinka” to już przynajmniej cztery pokolenia…

Gośćmi naszego pierwszego spotkania z cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II” będą właśnie przedstawiciele „rodzinki”: p. Danuta Ciesielska, jej córka p. Maria Ciesielska-Pikul oraz p. Stanisław Rybicki.

Danuta Ciesielska – wdowa po słudze Bożym Jerzym Ciesielskim. Ks. Karola Wojtyłę poznała w 1953 roku, właśnie dzięki swojemu przyszłemu mężowi. W 1957 roku Wojtyła pobłogosławił małżeństwo Danuty i Jerzego, a w późniejszych latach ochrzcił trójkę ich dzieci: Marię, Katarzynę i Piotra. Jerzy zginął wraz z dwójką młodszych dzieci, Katarzyną i Piotrem w 1970 roku w katastrofie statku na Nilu.

Maria Ciesielska-Pikul – córka Danuty i Jerzego Ciesielskich.

Stanisław Rybicki– przedstawiciel drugiego pokolenia „rodzinki”, syn Danuty i Stanisława Rybickich, brat Grzegorza. Z licznych związków rodziny Rybickich z „Wujkiem” można podkreślić fakt, że Stanisław junior był pierwszym dzieckiem ochrzczonym przez ks. Karola Wojtyłę po jego konsekracji biskupiej.

Więcej o tej wyjątkowej „rodzince” opowiedzą już 3 marca. Serdecznie zapraszamy na godz. 16:00 do salonu Wojtyłów.

Bezpłatne bilety do odebrania w Kasach Muzeum, Wadowice, Pl. Jana Pawła II 5. Liczba miejsc ograniczona.