Zaznacz stronę

W sobotę 18 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II odbył się niezwykły koncert. W radosny i pełny energii sposób krakowianie mogli tym samym przeżyć 99. rocznicę urodzin papieża Polaka.

 

– Jan Paweł II natchnął nas duchem mocy, prawdy i świętości – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas koncertu. Arcybiskup zaznaczył, że długi pontyfikat Jana Pawła II był niezwykle głęboki i owocny. Podkreślił jeden z jego wymiarów, jakim było posługiwanie wolności. – Papież czuł się zobowiązany wobec tych wszystkich, którzy ginęli za Polskę, i którzy w okresie międzywojennym zapewnili Ojczyźnie pełną wolność i niezależność.

Metropolita odwołał się do pierwszej papieskiej pielgrzymki do rodzinnego kraju, która pozwoliła Polakom podnieść głowy i uwierzyć w siebie, a także do powstania „Solidarności”. – Przyniósł nam wolność i uczył nas o niej. Nieprzerwanie, z całą pasją, podkreślał, że nigdy nie może być ona samowolą, ale służbą prawdzie – mówił.

Jak podkreśliła Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, koncert „Niechaj zstąpi duch Twój” to dobry początek przygotowań do kolejnej, setnej rocznicy urodzin papieża Polaka. – Chcemy pokazać Polakom jak ważną osobą był Jan Paweł II i jak istotne jest jego nauczanie, zwłaszcza w obecnych czasach. On kochał i szanował każdego człowieka bez względu na wszystko, a współcześnie potrzeba na właśnie ludzi dialogu – wyjaśniła.

Dla przybyłych na Białe Morza wystąpili m.in. Olga Szomańska, Marek Piekarczyk, Maciej Miecznikowski, Pectus, Gospel Rain oraz Wojciech Klich i Karolove Pieśni. Zebrani usłyszeli zarówno znane utwory, jak i pieśni napisane do słów św. Jana Pawła II, w tym tytułowe „Niechaj zstąpi Duch Twój”, „Miłość mi wszystko wyjaśniła” czy „Jesteś cała piękna”.

Jak przyznał Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus to wyjątkowy zaszczyt zaśpiewać w miejscu poświęconym tak wybitnemu Polakowi. – On bardzo dużo zrobił zarówno dla naszego kraju, jak i całego świata. I zawsze się uśmiechał, czym trafiał do ludzi, więc i my dziś radośnie go wspominamy i śpiewamy dla niego – powiedział.

– Był z nami przez tyle lat i zawsze nas wspierał. Oczywiście, że czasami podnosił nas do pionu, kiedy było trzeba, ale zawsze był radosny. Więc i my dzisiaj chcemy być radośni i cieszyć się, że prawie 100 lat temu w Polsce narodził się tak zwyczajny, a jednocześnie niezwykły i święty człowiek – dodał z kolei Krzysztof Ziemiec, który poprowadził sobotni koncert.

Podczas koncertu wysłuchano nie tylko utworów muzycznych, ale wspomniano również o nabożeństwie, które każdego 22. dnia miesiąca odbywa się w świątyni na Białych Morzach. Zaznaczono, że do tej pory wierni złożyli na nim ponad 600 tysięcy próśb za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. „Święty Janie Pawle II wstaw się na naszym nienarodzonym synkiem u Boga. Stwierdzono u niego ciężką wadę serca. Prosimy o łaskę cudownego uzdrowienia” – odczytano jedną z nich.

Koncert “Niechaj zstąpi duch Twój” został zarejestrowany i zostanie wyemitowany na antenie Telewizji Polskiej.

 

Autor: Łukasz Kaczyński