Zaznacz stronę

– Wymagajcie od siebie, a wtedy nie będziecie musieli wymagać wiele od swoich dzieci, bo one będę zapatrzone w wasz wzór – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystej XXXIII sesji Rady Miejskiej w Wadowicach, która 18 maja odbyła się z okazji 101 rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Św. Jan Paweł II jest patronem miasta.

 

Sesja rozpoczęła się w sali kinowej Wadowickiego Centrum Kultury od projekcji filmu pt. „Święci z sąsiedztwa. Wojtyłowie – w drodze na ołtarze”. Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Emilia i Karol Wojtyłowie uczyli swoje dzieci modlitwy – łącznie z gestem. Sam Jan Paweł II wspominał, że matka składała mu ręce do pacierza, a ojciec nauczył modlitwy do Ducha Świętego. – Wzrastał w ich wierze i w ich miłości – mówił arcybiskup. Metropolita krakowski zauważył, że młody Karol nie był przy śmierci swoich rodziców. – Kiedy, widzieliśmy go – już jako ojca świętego – przy grobie rodziców, widać było jego wzruszenie i tęsknotę. Dziś jesteśmy pewni – są razem, są szczęśliwi, widzą Boga – mówił arcybiskup.

Przywołał też słowa Jana Pawła II do młodzieży „wymagajcie od siebie nawet wtedy, gdyby nikt inny od was nie wymagał”. Metropolita stwierdził, że Karol senior nie musiał wymagać od swojego syna, bo Karol junior brał przykład z wymagającego od siebie ojca. – Wymagajcie od siebie w świecie, który niczego od was nie chce wymagać poza tym, aby służyć swojemu egoizmowi. Wymagajcie od siebie, a wtedy nie będziecie musieli wymagać wiele od swoich dzieci, bo one będę zapatrzone w wasz wzór – podkreślił abp Marek Jędraszewski zwracając się przede wszystkim do ojców.

W czasie sesji okolicznościowe medale wybite z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły otrzymali Adam Bujak – światowej sławy fotografik dokumentujący m.in. życie Jana Pawła II, wydawnictwo Biały Kruk, które wydało 4-tomową biografię ojca świętego pt. „Hetman Chrystusa”, Janina Turek – dyrektor I LO i. Marcina Wadowity w Wadowicach, ks. kan. Zbigniew Bizoń – dziekan dekanatu Wadowice-Północ i proboszcz w Choczni oraz ks. dr. kan. Andrzej Scąber – delegat metropolity krakowskiego do procesów beatyfikacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów.

W czasie sesji ogłoszono też wyniki konkursu „Serce Roku”. Jego laureatem została Sylwia Roman – wiceprezes Fundacji „Pomóc Więcej”, która wspiera ponad 200 podopiecznych. Wyróżnienia otrzymały: s. Renata – albertynka, która od ponad 30 lat prowadzi wadowicką Kuchnię Brata Alberta, Ewa Chmura – katechetka z SP nr w Wadowicach, gdzie powołała szkolną grupę wolontariuszy, Marta Głuc, która od 6 lat pomaga bezdomnym zwierzętom oraz Maria Stelmaszczyk, która od 24 lat działa w ramach Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

 

Źródło: BP AK