Zaznacz stronę

Podczas XXV Targów Wydawców Katolickich, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się prezentacja pierwszego tomu „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły zatytułowanego „Juwenilia” (1938–1946). Jest to pierwsze krytyczne, naukowe opracowanie tekstów Karola Wojtyły, zawierające teksty dotychczas nieznane, w tym także wiersz miłosny przyszłego papieża.

 

Podczas prezentacji kard. Kazimierz Nycz podziękował za publikację twórczości Karola Wojtyły dwóm środowiskom, warszawskiemu i krakowskiemu, które wspólnie przygotowały taki projekt. Zaznaczył, że udało się zrealizować trzy cele: „pozbierać wszystko w jednym, trzytomowym wydaniu, wydać w sposób krytyczny i być może znaleźć rzeczy nieodkryte, nieopublikowane” – zaznaczył metropolita warszawski.

Tom I „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły zatytułowany „Juwenilia” (1938–1946) to dziennik literacki, wyrażający emocje i uczucia Jana Pawła II, zawierający nie tylko znane teksty, ale także utwory i listy dotychczas niepublikowane. Przygotowany został przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydawnictwo Znak. Jest pierwszym tego typu opracowaniem krytycznym dzieł literackich przyszłego papieża. W sumie powstaną trzy tomy, w których znajdą się także teksty do tej pory niepublikowane.

 

Autor: BP KEP / KAI / swk

Źródło: BP KEP