Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie otworzył z okazji 101. rocznicy urodzin papieża Polaka dwie specjalne wystawy plenerowe. Pierwsza prezentowana w Wadowicach nosi tytuł „Święty Jan Paweł II – Patron Małopolski”, a drugiej zlokalizowanej na krakowskich Plantach przewodzi hasło „Święty Jan Paweł II – Papież Dialogu”.
Wystawa biograficzna „Święty Jan Paweł II – Patron Małopolski” w Wadowicach została przygotowana dla uczczenia św. Jana Pawła II – wybitnego Małopolanina oraz przypomnienia niezwykłego pontyfikatu, który pozostanie inspiracją dla potomnych. Przedsięwzięcie związane jest z ogłoszeniem przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, iż św. Jan Paweł II jest patronem województwa małopolskiego.
– To pierwsza tego typu ekspozycja biograficzna, która podkreśla szczególne związki papieża Polaka z Małopolską. W prosty sposób i kompleksowo przedstawia życie św. Jana Pawła II. Zaczynamy od historii rodzinnej, następnie przechodzimy przez okres kapłański, biskupi, kardynalski, aż do okresu pontyfikatu papieskiego – opisuje Beata Wilk-Woderska z Instytutu.
Ekspozycja składa się z 40 plansz o wymiarach około 1m x 2m. Przypomina najważniejsze wątki biograficzne Ojca Świętego i główne kierunki jego nauczania. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.
– Wszystkim tematom towarzyszą unikatowe i bardzo wzruszające zdjęcia – przybliża Wilk-Woderska. Otwarta w 101. rocznicę urodzin papieża Polaka wystawa będzie prezentowana w rodzinnym mieście Karola Wojtyły do końca lipca. Następnie rozpocznie swoją wędrówkę po kolejnych miastach i gminach, tworząc swoisty szlak promocji dziedzictwa papieża pochodzącego z Polski.
18 maja została również otwarta druga ekspozycja plenerowa przygotowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Na odcinku krakowskich Plant od ulicy Franciszkańskiej do ul. Poselskiej pojawiła się wystawa zatytułowana „Święty Jan Paweł II – Papież Dialogu”.
Jest ona oddaniem „hołdu Małopolaninowi Wszech Czasów, Budowniczemu Mostów, Papieżowi Przebaczenia i Pojednania, Papieżowi Nadziei, Naszemu Umiłowanemu Ojcu Świętemu – Janowi Pawłowi II”.
Jak wskazują organizatorzy, papież Polak swoją obecnością, charyzmą i wypowiedziami jednoczył ludzi na świecie, “odnawiał oblicze ziemi”, którą nawiedzał, był posłańcem pokoju i pojednania – nawet tam, gdzie trwały konflikty zbrojne, bronił ciemiężonych przez systemy totalitarne, upominał się o godność najuboższych, bezbronnych i wykluczonych.
„Był niestrudzonym budowniczym pokoju i porozumienia między ludźmi, narodami, religiami i kulturami. Lista spotkań ekumenicznych, międzyreligijnych i międzykulturowych jest bardzo długa” – brzmi fragment wstępu opisującego ekspozycję. Oprócz unikatowych zdjęć na wystawie znalazły się fragmenty przemówień papieskich nawiązujące do potrzeby pokoju i dialogu.
Współorganizatorem obu wystaw jest Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie to samorządowa instytucja kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.
Źródło: Franciszkanska3.pl