Zaznacz stronę

W haśle tegorocznego Dnia Papieskiego „Totus Tuus” chcemy zawrzeć syntezę 25 lat pontyfikatu i 20 lat istnienia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Podczas spotkania zapowiadającego XX Dzień Papieski, który będzie obchodzony w niedzielę 11 października.

 

Kard. Nycz podkreślił, że powstała za życia papieża Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, główną swoją rolę pełni po jego śmierci. Jak powiedział, zgodnie z założeniami Fundacji, jest ona żywym pomnikiem św. Jana Pawła II składającym się z tysięcy młodych ludzi uformowanych z pomocą fundacji. Jej celem jest propagowanie i przybliżanie osoby Jana Pawła II. „Z tej perspektywy 20 lat Fundacji wygląda wręcz imponująco” – dodał. W działalności Fundacji wyróżnił m.in. program stypendialny, przyznawanie nagród Totus Tuus i organizację Dnia Papieskiego. Kard. Nycz zaapelował też o rozpowszechnienie informacji o zbiórce, która wesprze młodych ludzi z małych miejscowości.

Jubileuszowy XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus” odbędzie się 11 października. Tego dnia zostanie przeprowadzona zbiórka środków na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego – wezwanie biskupie Karola Wojtyły – pochodzi z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Słowa „Cały Twój (Maryjo)” wyrażają postawę zawierzenia Bogu przez Maryję i razem z Maryją. Konsekwencją tego zawierzenia jest służba każdemu człowiekowi w jego indywidualnej sytuacji egzystencjalnej.

Dzień Papieski to czas radości, pamięci o Papieżu Polaku i łączności duchowej z Ojcem Świętym Franciszkiem. Organizowane są wtedy w całym kraju liczne wydarzenia promujące nauczanie św. Jana Pawła II. Centralne obchody XX Dnia Papieskiego rozpoczną się już w sobotę 10 października. Tego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Tzw. „katolickie noble” zostaną przyznane w czterech kategoriach: Promocja godności człowieka, Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka. Przyznana zostanie również Nagroda specjalna TOTUS TUUS. W czasie Gali zostaną wręczone nagrody dla uczestników Konkursu im. Jana Pawła II na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską na temat roli mediów w promowaniu godności człowieka inspirowanym nauczaniem Kościoła. Transmisja gali 10 października o godz. 16.00 w TVP 2.

Dzień Papieski to także szansa do okazania wdzięczności darczyńcom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 11 października o godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski i Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Mszę św. w intencji wszystkich, którzy wspierają jej działanie. Eucharystia będzie transmitowana przez stację Polsat News. W tym samych czasie, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie bp Michał Janocha będzie sprawował Mszę św. transmitowaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia. O godz. 9.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odbędzie się Msza św. celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza. Transmisja Eucharystii w TVP 1 i TVP Polonia.

Tradycyjnie obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy Koncert Galowy. Tegoroczny ma tytuł „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy”. Jego osnową będą największe hymny i pieśni maryjne chrześcijaństwa tradycji wschodu i zachodu. Wśród wykonawców usłyszymy m.in. Sebastiana Karpiela-Bułeckę, Kasię Moś, Olgę Szomańską, Igora Herbuta oraz artystów z Grecji, Armenii i Kuby. Wystąpi również zespół „Tylko Ty” złożony ze stypendystów i absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wydarzenie zostanie wyemitowane w telewizyjnej Jedynce, 11 października, o godz. 17.30.

Obchody centralne XX Dnia Papieskiego zakończą się 13 października konferencją naukową „Totus Tuus postawa na dzisiaj”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Następnie w Rezydencji Arcybiskupów Warszawskich odbędą się wykłady i dyskusje. Na konferencji prowadzonej przez dr. hab. Pawła Skibińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego wykłady wygłoszą: ks. abp prof. LUDWIG SCHICK – Metropolita Bambergu, ks. prof. JERZY SZYMIK wybitny teolog i poeta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. ANDREA RICCARDI z Rzymu – historyk, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio. W gronie komentatorów zasiądą m.in. ks. prof. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, s. Anna Maria Pudełko AP oraz red. Grzegorz Górny. Wydarzenie otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Odbywa się pod auspicjami Kazimierza kard. Nycza – Metropolity Warszawskiego.

W ostatnich latach popularność zyskały wielodystansowe biegi organizowane z okazji Dnia Papieskiego. W tym roku, ze względów sanitarnych zorganizowany zostanie Ogólnopolski Wirtualny Bieg Papieski. Od 1 do 31 października dzięki rejestracji za pomocą strony https://slotmarket.pl/event/details/283/preview# będzie można uczestniczyć w biegu w każdym miejscu w kraju i na świecie, na dystansach: 5, 10, 20 („jubileuszowy” dystans fundacyjny) oraz 27 (dystans „papieski” – liczba lat pontyfikatu) kilometrów.

Od kilku lat katowicki Teatr Franciszka przygotowywał megawidowiska w katowickim Spodku, następnie musicale wystawiane były na deskach Pałacu Młodzieży. Ze względu na brak możliwości zorganizowania w tym roku przedstawienia z udziałem publiczności młodzi artyści nagrali w domach części aktorskie i wokalne, które następnie połączono w całość. Od strony muzycznej za projekt odpowiedzialny jest Piotr Solorz – absolwent Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który skomponował muzykę. W projekcie wziął również udział absolwent Fundacji – Adrian Pontus. Premiera filmu artystycznego „Akatyst – Totus Tuus” odbędzie się 11 października na kanale YouTube Fundacji (Dzieło.TV).

Podczas Dnia Papieskiego odbywa się zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Z jej wsparcia korzysta rocznie 2 tys. osób z całej Polski. Stypendium, które można otrzymać już w VII klasie szkoły podstawowej wypłacane jest aż do zakończenia studiów. Oprócz październikowej zbiórki Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Wpłaty dokonać można także za pośrednictwem naszej strony www.dzielo.pl, poprzez aplikację Przelewy24 lub wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT). Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.

 

Źródło: Biuro Prasowe KEP