Zaznacz stronę

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza do uczczenia 100. rocznicy urodzin papieża Polaka w ciekawy sposób. Chce zjednoczyć Polaków przy śpiewie „Barki”.

 

„Mamy świadomość, jak wielkie dzieło nam powierzono. Upamiętnianie życia i nauczania Jana Pawła II. Chcemy by pamięć o nim była wciąż żywa, a słowa wcielane w życie. 18 maja 2020 minie dokładnie sto lat od dnia, gdy na świat przyszedł jeden z największych Polaków, który zmienił oblicze świata” – piszą na stronie www.domjp2.pl organizatorzy inicjatywy „Cała Polska śpiewa »Barkę«”.

Przyznali przy tym, że nie jest wiadomym jak będzie się rozwijać sytuacja epidemiczna w Polsce, jednak mają nadzieję, że utwór bliski sercu papieża Polaka zjednoczy jego rodaków od Bałtyku aż po Tatry.

Jak wyjaśnia dyrektor wadowickiego muzeum, ks. Łukasz Piórkowski, w czasie pandemii strach, złość czy frustracja zaczęły określać kierunek myśli, słów i działań w codzienności. – A to przecież od radości i wdzięczności – prawdziwej i głębokiej, a nie wyrażanej jedynie emotikonami – zależy w naszym życiu bardzo wiele. Stąd właśnie ten pomysł, byśmy z radością wyrazili wdzięczność za obecność św. Jana Pawła wśród nas – mówi.

Własne wykonanie „Barki” – czy to za pomocą śpiewu, recytacji lub tańca – ma być więc szczerym i pełnym radości wyrazem wdzięczności za życie Karola Wojtyły. „Jan Paweł II wspominał, że to właśnie ona wyprowadziła go z ojczyzny i towarzyszyła mu na pamiętnym konklawe. Ograniczenia spowodowane epidemią sprawiają, że nie będziemy mogli się spotkać w naszych parafiach i na rynkach miast. Ale możemy śpiewać w domach, na balkonach, w ogrodach i lasach!” – zachęcają organizatorzy.

Swoimi aranżacjami „Barki” można się podzielić przez cały maj na stronie wydarzenia www.facebook.com/events/742408482845528 bądź też oznaczając w poście fanpage (@domjp2) lub wpisując hasztag #jestemwdzieczny. Organizatorzy zwracają uwagę, aby zmienić status wpisu na publiczny. „W duchu wdzięczności chcemy 18 maja o godz. 17:00 zatrzymać się na chwilę i zaśpiewać »Barkę«” – dopowiadają.

– Dzielmy się dobrem! Niech cała Polska, a nawet świat, zjednoczy się, wyrażając wdzięczność za życie i świętość Jana Pawła II słowami tego poruszającego utworu – zachęca do udziału w akcji ks. Piórkowski.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II otwarto w 2014 r. Znajduje się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach – to właśnie tam 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Multimedialna wystawa muzeum w atrakcyjnej formie prezentuje osobę papieża Polaka, jego naukę i przesłanie.

Źródło: Franciszkanska3.pl