Zaznacz stronę

Krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauka dialogu i wzajemnego poszanowania między ludźmi, które są wcielane w życie dzięki nieszablonowym projektom – to dzięki tym dokonaniom drugim w historii laureatem wyjątkowej Nagrody Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor został Ks. Mieczysław Puzewicz. 

Ks. Puzewicz jest też organizatorem m.in. pomocy dla powodzian w Serbii, domu dla uchodźców w Brześciu (Białoruś), jadłodajni i ambulatorium dla bezdomnych w Lublinie. Był inicjatorem m.in. funduszu stypendialnego dla młodzieży z terenów powodziowych, pomocy dla uchodźców w obozach na terenie Kurdystanu czy pomysłodawcą akcji „Dar życia” – na rzecz przekazywania tkanek i narządów do przeszczepów.

Nagroda Veritatis Splendor została ustanowiona w 2016 r. przez Samorząd Województwa Małopolskiego i jest przyznawana co 2 lata. U podstaw jej idei leży docenianie osób wyróżniających się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym. Patronem Veritatis Splendor został Człowieka Dialogu – papież Jana Pawła II, którego życie i pontyfikat są wzorem otwartości na drugiego człowieka, różnorodność kultur, dialog międzyreligijny, zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości. Nagrodę Veritatis Splendor ustanowiono też, aby upamiętnić Światowe Dni Młodzieży 2016 – czyli spotkanie młodych z całego świata, które w 1985 roku zainicjował papież Polak.

Zwycięzcę wyłania międzynarodowa kapituła nagrody. W jej skład wchodzą samorządowcy, duchowni, myśliciele, ludzie kultury i dobroczyńcy. Kandydat do nagrody powinien być osobą tolerancyjną, z szacunkiem traktującą odmienność kulturową jako wartość, a nie powód do wykluczenia. W swoich działaniach powinien kierować się bezinteresownością oraz wiedzą o wartościach i regułach respektowanych w różnych grupach kulturowych.

Pierwszą laureatką nagrody została w 2016 r. siostra Rosemary Nyirumbe – zakonnica z Ugandy, doceniona za niestrudzone krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauczanie dialogu i wzajemnego szacunku. S. Rosemary od 2012 r. prowadzi w Ugandzie szkołę dla ofiar tamtejszej wojny, głównie młodych dziewcząt. W miejscu stworzonym przez nią znajdują opiekę, bezpieczne schronienie, naukę, a przede wszystkim odzyskują poczucie własnej godności.

Realizatorem nagrody jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – samorządowa jednostka kultury, której misją jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

Źródło: BP UMWM

Fot. Łukasz Kaczyński