Zaznacz stronę

Tematem przewodnim czwartego odcinka Kuchni Papieskiej jest chleb. Film opowiada, jak ważny w życiu Karola Wojtyły był posiłek z chleba, zarówno w dzieciństwie i w czasach okupacji hitlerowskiej. Także później, kiedy już jako Papież ten symboliczny dar-chleb z czułością całował na powitanie w ojczyźnie. Tuż przed Światowymi Dniami Kraków 2016 roku różaniec z chleba stanowi silny przekaz wiary, nadziei i przetrwania w duchu Bożego Miłosierdzia.

Film oddaje emocje i zaangażowanie niepełnosprawnych dzieci w tworzenie różańca dla Papieża Franciszka. Pod okiem małopolskiej artystki i rzeźbiarki Aleksandry Biedka różaniec z chleba wykonują (malują, lepią kule i nawlekają na osnowę): Martyna Gruca i Stanisław Jan Salach w asyście Pana Stanisława Kmiecika (artysta bez rąk) oraz pozostałych dzieci, w tym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 6 im. Jana Pawła II W Krakowie przy ul. Niecałej 8.

W czwartym odcinku przy stole zasiedli: aktor Tadeusz Chudecki, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, piosenkarka – ambasadorka ŚDM Kraków 2016 – Monika Kuszyńska, ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ, aktor Andrzej Młynarczyk, kpt. Stanisław Szuro, ps. Zamorski.

Kuchnia Papieska to dokument filmowy z udziałem znanych osób z dziedzin kultury, nauki i religii wsparty fabularyzowaną retrospekcją historyczną, komentarzami ilustrowanymi i dyskusją w studiu plenerowym.

Autorzy programu w niekonwencjonalny sposób podejmują trudne tematy i debatę o współczesnych wartościach i problemach społecznych, a wszystko to okraszają nutą domowych potraw.

Producentem audycji jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.