Zaznacz stronę

W poniedziałek 25 lutego rozpocznie się kolejna, jubileuszowa edycja Konkursu Papieskiego Instytutu Tertio Millennio. 15. odsłonie największego w Polsce konkursu dotyczącego wiedzy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II dla szkół ponadpodstawowych przyświeca hasło przewodnie „Dar na stulecie”.

 

– Choć 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II obchodzić będziemy dopiero w przyszłym roku, chcieliśmy dać młodym ludziom więcej czasu na mądre przygotowanie się do niej. Pragniemy, by nie skończyła się ona tylko na apelach szkolnych czy nadaniu kolejnym ulicom imienia papieża Polaka, ale by poprzez taki temat wiodący tegorocznego konkursu, zrodziła się w kolejnych pokoleniach chęć pogłębiania nauczania Jana Pawła II i wdrażania jej w swoją codzienność – tłumaczy Anna Janczyk, wiceprezes Instytutu Tertio Millennio.

Konkurs będzie składał się z 4 części. Od 25 lutego do 24 marca zarejestrowani uczestnicy będą musieli rozwiązać quiz on-line złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań związanych z Janem Pawłem II.

Wszyscy, który udzielą minimum 51% poprawnych odpowiedzi, zostaną zakwalifikowani do drugiej części, podczas której 1 kwietnia rozwiążą jednocześnie test z zakresu biografii i nauczania Jana Pawła II oraz lektur podanych na stronie internetowej konkursu.

Około 20 osób z największą liczbą punktów z każdego regionu przejdzie do trzeciego etapu (5-26 kwietnia), który polega na napisaniu eseju na jeden spośród tematów podanych przez organizatorów. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni do finału Konkursu Papieskiego. Odbędzie się on 18 maja i będzie polegał na obronie napisanego eseju przed specjalną komisją.

Zwycięzcy Konkursu Papieskiego w poszczególnych regionach w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Rzymu. Przewidziano również nagrody rzeczowe. Ponadto organizatorzy wyróżnią również najlepszą szkołę oraz najlepszego opiekuna, zarejestrowanych w serwisie wydarzenia.

Organizatorem XII Konkursu Papieskiego jest Instytut Tertio Millennio, który w 1995 r. założył o. Maciej Zięba OP. Instytut gromadzi młodych ludzi chcących podejmować dyskusję ze środowiskami i grupami prezentującym odmienny światopodgląd. W dotychczasowych projektach jednostki wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób – ich celem było określenia katolika we współczesnym świecie oraz pogłębienie wiedzy dotyczącej nauczania Jana Pawła II i katolickiej nauki społecznej.

Współorganizatorami XV Konkursu Papieskiego są: Centrum Myśli Jana Pawła II, Biuro Podróży Krakturs, Cafe Misja oraz Instytut Jana Pawła II KUL. Szczegóły i regulamin Konkursu Papieskiego można znaleźć na stronie internetowej www.konkurspapieski.pl.

Autor: Łukasz Kaczyński