Zaznacz stronę

W Dzień Papieski dziękujemy za św. Jana Pawła II i za nas, którzy próbujemy naśladować jego życie – podkreślił kard. Kazimierz Nycz sprawując w południe Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W całej Polsce odbywa się dziś zbiórka, która zostanie przeznaczona na stypendia dla młodzieży.

 

Świątynia Opatrzności Bożej jest – jak zaznaczył metropolita warszawski – szczególnym miejscem dziękczynienia w Polsce. A ono jest piękną i szlachetną praktyką należną Bogu. Kościół w dzisiejszej liturgii słowa chce nas nauczyć dziękować za wszystko, co otrzymujemy od Boga i ludzi – dodał zauważając, że słowo „dziękuję” zbyt rzadko pojawia się w naszym słowniku.

– Chcemy przybliżać sobie i młodszym osobę Jana Pawła II, jego świętość, wspaniałość modlitwy, umiłowanie Kościoła i Matki Najświętszej i jego posługę – podkreślił.

Obchodząc XIX Dzień Papieski stawiamy sobie pytanie: w jaki sposób myśleć razem z papieżem Janem Pawłem II? W jaki sposób wydobywać z jego nauczania to wszystko, co jest wciąż aktualne choć minęło 15 lat od jego śmierci a 41 od wyboru na Stolicę Piotrową – zachęcał do refleksji.

Kard. Nycz przypomniał, że tegoroczny Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Zostało ono zaczerpnięte z modlitwy Jezusa w Ogrójcu, gdy budził śpiących apostołów. „Niezależnie od wieku i sił, potrzeba byśmy ‘wstawali i szli’, by pełnić swoje powołanie” – mówił metropolita warszawski.

Wspominamy też początek pontyfikatu Jana Pawła II, jego wołanie: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Słowa aktualne także dziś, gdy świat zamyka się na Chrystusa i bardzo często z tego powodu nie potrafi poradzić sobie ze swymi problemami. Pamiętamy też słowa Jana Pawła II, że nie da się zrozumieć człowieka i historii Polski bez odniesienia do Chrystusa.

Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zachęcał uczestników Mszy św., by dziękować za wszystko, co otrzymujemy od Boga.

Oprawę muzyczną i liturgiczną w czasie Mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej przez kard. Kazimierza Nycza zapewnili stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W Dniu Papieskim metropolita warszawski ochrzcił też czworo dzieci.

Na zakończenie Mszy św. stypendyści podziękowali darczyńcom fundacji za wsparcie duchowe i materialne, dzięki któremu mogą się kształcić i rozwijać swoje zainteresowania. Zaprosili też na koncert galowy jaki o godz. 17.00 odbędzie się dziś w Świątyni Opatrzności Bożej w ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego.

 

Źródło: archwwa.pl