Zaznacz stronę

W Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” metropolita krakowski Marek Jędraszewski, w obecności przedstawicieli władz Trentino, otworzył wystawę „Karol Wojtyła Trentino”. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej modlitwy w Kaplicy Kapłańskiej, w której znajduje się płyta z grobu Jana Pawła II.

 

Wystawa ma na celu przypominanie papieskich wizyt na terytorium Autonomicznej Prowincji Trento, gdzie Jan Paweł II odpoczywał na łonie natury i jeździł na nartach, a także przyrody regionu, jego kultury, tradycji, historii i folkloru. Ekspozycja liczy 390 m² i powstała m.in. przy udziale rzemieślników z Trentino oraz przy użyciu materiałów pochodzących z tej okolicy.

Prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, ks. prałat Jan Kabziński, przypomniał, że góry były wielką pasją Ojca Świętego, który każdą wolną chwilę starał się spędzać w otoczeniu przyrody, na szlakach i trasach narciarskich.

Asesor Autonomicznej Prowincji Trento, Tiziano Mellarini, podkreślił, że Jan Paweł II pięciokrotnie odwiedził włoski region Trento, wzbudzając w jego mieszkańcach wielkie emocje.
– Mamy obowiązek pamiętać tego niezwykłego człowieka, który poświęcił swoje życie dla pokoju na świecie (…) Jan Paweł II kochał góry, bardzo lubił jeździć na nartach, był świetnym narciarzem. Jego obecność w Górach Trydentu, które są dziedzictwem całej ludzkości, wspomina do dziś wiele osób.

Arcybiskup Marek Jędraszewski podzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami, dotyczącymi Jana Pawła II i jego miłości do gór. Zauważył, że kardynał Karol Wojtyła po trudnych dla niego rekolekcjach, jakie wygłosił w marcu 1977 roku dla Pawła VI i rzymskiej kurii, szukał odpoczynku w górach.
– Był bliski tym, którzy we Włoszech kochali góry i jazdę na nartach. Objawiało się to wtedy, kiedy miał trochę więcej czasu i mógł jechać do Trentino.

Podkreślił, że miłość do gór zaowocowała wspaniałą ideą, która stworzyła w Centrum Jana Pawła II niezwykły most pomiędzy Trentino a Krakowem.
– Jestem przekonany, że ta miłość nas zjednoczyła i będzie wzruszać swoim pięknem i bezpośredniością tych wszystkich, którzy będą mogli w tym miejscu niemal namacalnie spotykać się z Ojcem Świętym, jego miłością do Stwórcy, gór i drugiego człowieka. – mówił na zakończenie.

Miłość do gór Jana Pawła II stanowi centrum wystawy. W tym celu specjalnie z Włoch przywieziono materiały, które reprezentują region Trentino – świerkowe drewno, kamień i zdjęcia – świadectwo papieskich wizyt.

 

Autor: Joanna Folfasińska/ Archidiecezja Krakowska

Grafika: Joanna Adamik