Zaznacz stronę

W sobotę 13 października odbędzie się kolejna odsłona Biegu Papieskiego. To właśnie takim sportowym akcentem krakowscy stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpoczną lokalne obchody XVIII Dnia Papieskiego.

 

Jak podkreśla Karolina Szabat, rzecznik stypendystów z Krakowa, wydarzeniem chcą oni przypomnieć, że dla Jana Pawła II aktywność fizyczna była bardzo ważna. – Sam chodził po górach, jeździł bardzo dobrze na nartach, a później już w Rzymie często przyjmował sportowców. Biorąc więc z niego przykład chcemy zachęcić krakowian i turystów do tego, by zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami, podjąć wysiłek i dobiegnąć do linii mety – opisuje.

Zaznacza, że wydarzenia sportowe są doskonałą okazją do budowania wspólnoty. – Bieganie jest ostatnio bardzo popularne i co ważne jest dostępne dla każdego. Ten konkretny bieg ma być uczczeniem postaci papieża Polaka i promowaniem aktywności fizycznej, wartości przyjaźni i radosnej relacji z drugim człowiekiem oraz rywalizacji w myśl zasad „fair play” – wyjaśnia.

Dodaje, że taki sposób wspominania o Janie Pawle II nawiązuje też do jego nauczania o tym, by wymagać od siebie, choćby inni nie wymagali. – Mówił często to młodym. A ich przyszłość kształtuje się w trzech przestrzeniach jednocześnie – ducha, ciała i umysłu. Mamy nadzieję, że papież wspiera nasze wysiłki i kibicuje nam z nieba  – mówi Szabat.

Start wydarzenia przewidziano na 13 października o godz. 11:00. Biegacze będą mieli do pokonania 5-kilometrową trasę na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie.

Udział w biegu nie wymaga opłat, ale biegnący będą mieli możliwość przekazania darowizny w dowolnej wysokości, która zostanie przeznaczona na program stypendialny FDNT, jak również na pokrycie kosztów organizacji wydarzenia.

Chętni mogą wysłać zgłoszenie do 12 października przez specjalny formularz na stronie www.biegpapieskikrakow.pl lub zapisać się w dniu zawodów. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem e-mail info@biegpapieskikrakow.pl lub numerem telefonu 737 989 030.

Bieg Papieski to projekt, który stypendyści FNDT zapoczątkowali przed rokiem i chcą go zaszczepić w papieskim mieście jako stały element październikowego kalendarza imprez sportowych. Partnerem biegu jest stowarzyszenie „I Ty Możesz Być Wielki”.

Autor: Łukasz Kaczyński

Grafika: Łukasz Kaczyński