Zaznacz stronę

W środę 4 marca w krakowskim Kinie Kijów odbył się  premierowy pokaz filmu dokumentalnego o św. Janie Pawle II „Lubię patrzeć jak wschodzi słońce” w reżyserii Pauliny Guzik.

 

– Usłyszałam takie zdanie: Jeśli wy, Polacy, w 100-lecie urodzin Jana Pawła II nie zaczniecie nie tylko emocjonalnie, ale bardzo poważnie podchodzić do jego nauczania i na nowo nie przypomnicie go młodzieży, to stracicie ostatnią szansę, żeby na taką skalę opowiedzieć o nim światu – mówiła w czasie premiery reżyserka i podkreśliła, że zależało jej na tym, aby młodzi ludzie, którzy pracowali przy produkcji dzieła „chłonęli” naukę świętego papieża.

W filmie występują m.in. kard. Stanisław Dziwisz, George Weigel, o. Jarosław Kupczak, prof. Teresa Malecka i Danuta Rybicka. – Film pokazuje filozofię, teologię ciała, tematy, do których telewizja podchodzi jak „kot do jeża” (…). Jak nam się to udało? Dzięki rozmówcom, którzy w prosty sposób o tym opowiedzieli, dzięki twórcom, którzy potrafili tak obudować ten obrazek, że przechodzi on przez ekran i przemawia, a także dzięki papieżowi, który wcale nie jest taki trudny. Apeluję do wszystkich młodych: Wojtyła wcale nie jest trudny! Trzeba siąść i czytać! On jest doskonały w każdym aspekcie życia! Mam nadzieję, że ten film, zrealizowany w 100-lecie jego urodzin, będzie taką iskierką, aby poznawać go dalej – zaznaczyła Paulina Guzik.

Obecny na premierze kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że papież Polak nie został jeszcze w pełni odkryty. – Jego nauczanie jest absolutnie ponadczasowe! To dzisiejsze spotkanie pomoże nam na nowo powrócić do osoby Jana Pawła II, a także do jakże aktualnego dziś depozytu, który nam zostawił – mówił.

Film w reżyserii dr Pauliny Guzik to 52 minutowa produkcja ukazująca naukowe dziedzictwo Jana Pawła II – począwszy od jego myśli filozoficznej, przez teologię ciała, komunikację, po refleksję – jak jego myśl dziś oddziałuje.

Koproducentami filmu są Telewizja Polska i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, patronat honorowy objęła Archidiecezja Krakowska, partnerem jest także Instytut Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II.

Telewizyjna premiera dokumentu zaplanowana jest na maj w TVP1, w specjalnej papieskiej ramówce z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły.

 

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej