Zaznacz stronę

18 maja to data szczególna – rocznica urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Karol Józef przyszedł na świat 18 maja 1920 roku ok. godz. 17, w rodzinie Emilii (z domu Kaczorowskiej) i Karola Wojtyłów. Był to ich drugi syn – w 1906 roku urodził się Edmund. Natomiast 8 lat później Emilia Wojtyła urodziła córkę, Olgę, która jednak niedługo potem zmarła.

Z dzisiejszą datą wiąże się jeszcze kilka innych wydarzeń.

18 maja 1986 ogłoszono encyklikę Jana Pawła II o Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata Dominum et vivificantem. Papież chciał w tym dokumencie przybliżyć tajemnicę trzeciej Osoby Trójcy Świętej, odwołując się do źródeł biblijnych, zwłaszcza do Ewangelii według św. Jana.

Kolejny papieski dokument datowany na 18 maja został opublikowany 12 lat później. Był to List apostolski w formie motu proprio Ad tuendam fidem, wprowadzający pewne przepisy do Kodeksu Prawa Kanonicznego i Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich.

W ramach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 miał miejsce jubileusz kapłanów. Ze zgromadzonymi księżmi Jan Paweł II odprawił również Mszę Świętą z okazji swoich 80 urodzin.

Natomiast 18 maja 2004 roku opublikowano książkę Wstańcie, chodźmy! Jest to refleksja Jana Pawła II o posłudze biskupiej, opartą na wydarzeniach z jego życia, począwszy od 1958 roku. Nie brak w niej także odniesień do czasów po 1978 roku, w których Ojciec Święty nawiązuje do swojej posługi apostolskiej.