Zaznacz stronę

Kilka wydarzeń z pontyfikatu Jana Pawła II miało miejsce 19 października.

  • Dwukrotnie 19 października – w latach 1982 i 1999 – Ojciec Święty spotkał się z włoskimi prezydentami, odpowiednio: Sandro Pertinim i Carlo Azeglio Campim.
  • W 1994 roku ukazała się książka Przekroczyć próg nadziei będąca zapisem rozmowy papieża z Vittorio Messorim.
  • 19 października 1997 roku, w setną rocznicę śmierci św. Teresy z Lisieux, Jan Paweł II nadał jej tytuł Doktora Kościoła Powszechnego. Młoda karmelitanka jest 3 kobietą z kolei, której przyznano ten tytuł (po św. Teresie z Avili i św. Katarzynie ze Sieny). W 2012 roku czwartą została św. Hildegarda z Bingen. Uroczystość miała miejsce na Placu św. Piotra który był udekorowany ogromną ilością róż dla uczczenia tej, która obiecała spuścić na świat deszcz tych kwiatów. Z tej okazji papież tego samego dnia wydał również list apostolski “DIvini amoris scientia”.
  • Natomiast 19 października 2003 roku, w Niedzielę Misyjną, Jan Paweł II ogłosił błogosławioną Kościoła (dziś świętą) Matkę Teresy z Kalkuty. Beatyfikacja założycielki zgromadzeń misjonarzy i misjonarek miłości odbiła się szerokim echem na całym świecie. W uroczystości na Placu św. Piotra wzięło udział ponad 300 tys. osób, w tym ok. 2 tys. podopiecznych zgromadzeń założonych przez Matkę Teresę. Była ona transmitowana przez 77 stacji telewizyjnych, w tym 5 z Indii. Papież ogłosił, że wspomnienie liturgiczne bł. Matki Teresy będzie obchodzone 5 września, w dniu jej śmierci.