W 1993 roku papież podpisał encyklikę “Veritatis splendor”, traktującej “o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła”. Dokument ten Jan Paweł II zaadresował szczególnie “do wszystkich biskupów Kościoła katolickiego”.
Prace nad tą encykliką trwały sześć lat. Ich efektem jest jeden z najbardziej wszechstronnych i filozoficznych opracowań z zakresu teologii moralnej.
Głównym przesłaniem “Veritatis splendor” jest przypomnienie znaczenia nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga, człowiek popada w sceptycyzm i zaczyna szukać złudnej wolności poza samą prawdą. A Jan Paweł II podkreśla, że jedynie blask Prawdy (łac. Veritatis splendor), którą jest Jezus Chrystus, może na nowo oświecić ludzkie umysły tak, by każdy człowiek mógł odkryć sens swojego życia i moralną wartość swoich czynów, które zrodzą w jego sercu poczucie szczęścia i spełnienia.
Jan Paweł II uczy też, że nie ma żadnego prawdziwego konfliktu pomiędzy ludzką wolnością a prawem Bożym. Boże prawo rządzące ludzkim zachowaniem nie sprzeciwia się ludzkiej wolności, ale raczej “chroni i promuje wolność”. Papież stwierdza również, że dzisiejszy szacunek dla ludzkiej wolności reprezentuje jedną z pozytywnych realizacji współczesnej kultury.